Naga MarketsKurs dolara mocno odbija, (EUR/USD) z ponad 0,5% stratą na poziomie 1,22Pierwszy dzień nowego tygodnia nie był udany dla inwestorów obecnych na rynkach akcji. Notowania na wielu parkietach odbywały się pod dyktando ruchu korekcyjnego, co nie dziwi biorąc pod uwagę kilka tygodni mocnych wzrostów. Na GPW, szeroki rynek otworzył się wzrostami, jednak w kolejnych godzinach handlu strona podażowa wiodła prym i odpowiadała za nastroje panujące wśród krajowych inwestorów.

Kurs dolara odbija, mWIG40 jedynym indeksem, który skończył sesję na plusie

Jedynym indeksem, który zakończył dzień na dodatnich poziomach był mWIG40 (+0,56%) za sprawą pozytywnej sesji w wykonaniu akcji min. Celon Pharma (+12,47%), co było pochodną dyskontowania w cenach informacji odnośnie pozytywnych wyników badań II fazy klinicznej Esketaminy – leku rozwijanego przez spółkę. Wśród największych spółek z indeksu WIG20, najmocniejsze spadki charakteryzowały zachowanie akcji KGHM, które zanotowały ponad 3% stratę.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na rynku walutowym widoczne było przede wszystkim mocne odbicie notowań amerykańskiego dolara. Kurs EUR/USD zakończył dzień z ponad 0,5% stratą na poziomie 1,22. Z kolei para USD/PLN dotarła po raz kolejny do strefy mocnego oporu z okolic 3,725.

Zachowanie amerykańskiego rynku akcji nie odbiegało od nastrojów panujących na globalnych indeksach. Relatywną słabość pokazały spółki technologiczne, których indeks – Nasdaq Composite zanotował stratę na poziomie 1,25%. Akcje Facebook-a spadły o ponad 3,5%, a walory Tesli o ponad 7%. Rozpoczęcie nowego kwartału to również czas publikacji pierwszych wyników finansowych. Dane za IVkwartał 2020 roku podadzą już 15 stycznia m.in. JPMorgan Chase & Co., Citigroup Inc. i Wells Fargo & Co. Poniedziałek przyniósł również kontynuację wzrostu rentowności amerykańskiego długu. Rentowności tamtejszych 10-latek osiągnęły poziom 1,13% i zbliżają się powoli do strefy 1,2%, tj. marcowych szczytów.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Sesja na rynkach azjatyckich przebiegała w umiarkowanie pozytywnych nastrojach. O ile Nikkei225 zakończył notowania w okolicach 0%, o tyle Shanghai Composite Index wzrósł o prawie 2%. Pozytywnie kwotowane są również kontrakty terminowe na S&P500 oraz DAX30, co powinno implikować dodatnie otwarcie handlu w Warszawie. W kalendarium makroekonomicznym brak dziś istotnych odczytów danych, w związku z czym nastroje rynkowego mogą być kreowane poprzez min. nowe informacje odnośnie możliwości wprowadzenia kolejnego pakietu fiskalnego w USA, jak również kwestii pandemii COVID-19.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here