Naga MarketsKurs dolara ma spaść w 2021 r. z trzech głównych powodów, twierdzi analityk INGKurs dolara w ostatnich tygodniach osłabił się znacznie kontynuując trend spadkowy zapoczątkowany reakcją na wybuch pandemii. Od początku roku indeks dolara spadł już o niemal 6,5%. Natomiast względem maksimów wyznaczonych przez indeks w marcu, kurs opadł już aż o ponad 13%! Szef działu badań rynkowych w ING, Chris Turner, podaje trzy powody, przez które dolar będzie kontynuował deprecjacyjny trend w 2021 r.

  • Na zachowanie dolara ma wpłynąć m.in roszada w Białym Domu
  • Otoczenie gospodarcze ma sprawić, że kapitał będzie płynął w kierunku rynków gospodarek wschodzących
  • Ekspert przewiduje, że trend spadkowy będzie trwał cały przyszły rok

Kurs dolara z deprecjacyjną przyszłością

Analityk ING FX jest przekonany o tym, że kurs dolara czeka dalsze osłabienie w 2021 r.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Dolar amerykański opadł już o około 4% od początku listopada i sądzimy, że ten trend spadkowy będzie kontynuowany, a kurs dolara straci całość zwyżki, jaką uzyskał od marca 2018 roku, gdy Donald Trump rozpoczął wojnę handlową. – stwierdził Chris Turner.

Jak stwierdził, mają za tym stać trzy główne przyczyny, które spowodują kontynuację silnego deprecjacyjnego trendu.

– Jednym z pierwszych powodów, które postrzegamy jako przyczynę osłabienia dolara w 2021 roku jest zmiana administracji rządowej w Stanach Zjednoczonych. – zauważył Turner.

Zdaniem eksperta ING, motorem napędowym umocnienia dolara w 2018 i 2019 roku były olbrzymie cięcia podatkowe oraz jednoczesne rozpoczęcie wojny handlowej przez prezydenta Donalda Trumpa. Te czynniki mają się zmienić w 2021 roku wraz z powrotem Demokratów do pałacu prezydenckiego.

fpmarkets

Administracja Bidena ma przynieść pozytywne zmiany z perspektywy globalnej wymiany handlowej oraz w rezultacie ma wspomóc odbudowę gospodarczą.

Drugim powodem wskazanym przez analityka ING jest zmiana w strategii związanej z prowadzoną przez Rezerwę Federalną polityką pieniężną. Po środowym spotkaniu Rezerwy Federalnej, wiadomo już, że stopy procentowe zostaną utrzymane na obecnym niskim poziomie na kolejne miesiące. Kontynuowany będzie także program skupu aktywów, który pompuje kolejne porcje luzowania ilościowego w rynki finansowe. To powodować ma odpływ kapitału od dolara w kierunku innych walut.

Zobacz również:  Kurs AUD/USD na 2-letnich maksimach po publikacji danych z rynku pracy

– Trzecim i ostatnim powodem osłabienia dolara są fantastyczne informacje związane ze szczepionkami na koronawirusa, które generują perspektywy zsynchronizowanej światowej odbudowy gospodarczej, prawdopodobnie poczynając od II kw. do drugiej połowy 2021 r. – dodał.

Kurs dolara ma spaść w 2021 r. z trzech głównych powodów, twierdzi analityk ING
Notowania indeksu dolara. Źródło: tradingview.com

Zsynchronizowany wzrost ma pomóc w nabraniu tempa przez wymianę handlową. Wolumen handlu międzynarodowego ma w ocenie analityka ING X wzrosnąć o nawet 15% w ujęciu rocznym, co ma skierować kapitał w kierunku rynków wschodzących.

ING FX w swoim raporcie na nadchodzący rok ocenia, że do końca 2021 r., indeks dolara opadnie do 87,90 pkt.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here