Naga MarketsKurs dolara ma spaść do 3,31 zł, euro do 4,30 zł, uważa Goldman SachsWedług analityków Goldman Sachs, polski złoty jeszcze w tym kwartale może być świadkiem silniejszych przecen, w efekcie czego kurs euro (EUR/PLN) miałby wzrastać przed końcem marca do poziomu 4,60 zł, a kurs dolara (USD/PLN) do 3,80. Kolejne kwartały miałyby przynieść jednak odbudowę pozycji złotówki i spadek wspomnianych par walutowych.

  • Goldman zakłada, że dolar zakończy rok przy poziomie 3,48 zł, natomiast euro przy 4,45 zł
  • Silniejsze umocnienie PLN ma być widoczne w 2022. Według obecnych prognoz kurs euro osunie się wtedy do 4,30 zł, a dolara do 3,31 zł
  • Projekcja dla końca br. jest o wiele bardziej optymistyczna niż opublikowane w tym tygodniu prognozy TD Banku, który zakłada, że euro utrzyma się przy 4,56 zł, a dolar na 3,80 zł

Polski złoty słaby w tym kwartale, później ma się umacniać, uważa Goldman Sachs

Utrzymująca się niepewność wokół koronawirusa, ryzyko rozpędzającej się inflacji i rekordowo luźna polityka pieniężna przy jednoczesnych obawach o możliwość interwencji walutowych w wykonaniu narodowego banku polskiego mają powodować, że szansa PLN na odbicie w pierwszym kwartale będzie mocno ograniczona, uważa Goldman Sachs.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zgodnie z prognozami opublikowanymi 8 lutego instytucja uważa, że para walutowa EUR/PLN zakończy bieżący kwartał na wysokości 4,60 zł, czyli w okolicach tegorocznych i zeszłorocznych maksimów. Później ma być już jednak tylko lepiej i ostatecznie cały 2021 dla kursu euro zamknie się w okolicach 4,45 zł.

Kurs EUR/PLN oczami Goldman Sachs w kolejnych okresach. Źródło: Tradingview.com

Umocnienie złotego wspierać ma między innymi wyraźniejszy skok wartości euro względem dolara. Chociaż w bieżącym kwartale Goldman oczekuje zamknięcia przy poziomie 1,21 dol., to EUR/USD ma wzrastać do końca roku w kierunku 1,28 dol., wybijając obecne kanały zmienności.

W średnim terminie bank pozostaje niedźwiedzio nastawiony do dolara, co wspierać będzie nie tylko europejską walutę, ale również i polską złotówkę:

Prognozy gospodarcze na początku sugerowały zsynchronizowane globalne odbicie, obecnie widać jednak regionalną dywergencję, która może szkodzić dolarowi. Co więcej dalsze spadki rentowności amerykańskich obligacji nie mogą wpływać pozytywnie na USD – twierdzi Goldman Sachs.

Kurs dolara zakończy rok przy 3,48 zł? Prognozy dla USD/PLN

W przypadku dolara amerykańskiego w pierwszym kwartale Goldman spodziewa się odbicia od obecnych poziomów o około 10 groszy w okolice 3,80 zł, gdzie przebiegało ważne wsparcie z przełomu 2019 i 2020 roku. Im bliżej końca 2021 tym kurs dolara ma być jednak słabszy, spadając ostatecznie do 3,48 zł, czyli poziomów z pierwszej połowy 2018. 2022 to natomiast prognoza deprecjacji do 3,31 zł, gdzie wypada istotne wsparcie pokrywające się z minimami sprzed 3 lat.

Dolar cały czas jest wysoko wyceniany, a po długim okresie dobrych danych gospodarczych oraz wzrostów na rynku akcji, pozostawia to pole do silniejszej korekty spadkowej oraz pociągnięcia za sobą par walutowych z USD – podsumowuje Goldman Sachs.

Kurs USD/PLN oczami Goldman Sachs w kolejnych okresach. Źródło: Tradingview.com

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kursy kryptowalut prognozy | akcje orlenu | kurs bitcoin wykres | kurs sp500 | kurs ropy naftowej |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here