Naga MarketsKurs dolara ma nadal spadać w 2021 r., zdaniem Goldman Sachs Kurs dolara w ocenach Goldman Sachs z ostatniego półrocza był w rynku niedźwiedzia, lider bankowości inwestycyjnej ponownie zrewidował swoje prognozy co do amerykańskiej waluty przewidując jeszcze silniejsze załamanie notowań. Powodem ma być ultraluźna polityka pieniężna zapowiedziana przez Rezerwę Federalną w poprzednim tygodniu.

Dolara czeka rok spadków, twierdzi Goldman Sachs

Kurs dolara ma zdaniem Goldman Sachs deprecjonować w 2021 roku, jak wynika z najnowszego raportu zaprezentowanego przez amerykański bank inwestycyjny. Zasadniczym powodem mają być ujemne realne stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych, które będą wynikiem m.in. rosnącej inflacji.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Dolar jest przewartościowany z uwagi na przedłużające się wysokie wycenianie amerykańskiego rynku udziałowego oraz cięcia stóp procentowych przez Rezerwę Federalną, które zmniejszyły atrakcyjność kredytową dolara. – stwierdzili analitycy Goldman Sachs w raporcie.

– Nowa polityka przeciętnego celu inflacyjnego powinna spowodować utrzymywanie się niskich realnych oraz nominalnych stóp procentowych na niskim poziomie przez długie lata – dodali.

fpmarkets

W połowie grudnia na spotkaniu Rezerwy Federalnej oraz FOMC, Jerome Powell zapowiedział, że Rezerwa Federalna planuje pozwolić inflacji przekroczyć 2% i utrzymać ją powyżej tego poziomu do czasu aż gospodarka powróci do pełnego zatrudnienia i wkroczy na tor gospodarczej odbudowy.

Jest to zgodne z nową interpretacją celu inflacyjnego, która została przedstawiona na sympozjum ekonomicznym w Jackson Hole pod koniec sierpnia tego roku. Zakłada ona, że inflacja ma wynosić 2% w średnim terminie, co oznacza, że okresy niskiej inflacji poniżej progu będą kompensowane przez okresy wzrostu poziomu cen powyżej 2%.

Taki właśnie krok planuje wykonać Rezerwa Federalna, bowiem inflacja przed kryzysem koronawirusa była niższa od 2%. Bank postawił sobie za cel poprawę sytuacji gospodarczej w Stanach Zjednoczonych i ten kurs działań ma obecnie priorytet, jak stwierdził Jerome Powell.

Zobacz również: Prognozy redakcji Comparic.pl na rok 2021 – Rynek walutowy!

Goldman Sachs zwrócił jednak uwagę na istotne ryzyko powrotu polityki monetarnej na restrykcyjne tory i zakończenie etapu luzowania. Jednak jak stwierdzili analitycy banku, ostatnie spotkanie Rezerwy Federalnej w połowie grudnia utwierdziło ich w przekonaniu, że nie nastąpi to prędko.

– Jak wynika z naszej uaktualnionej analizy, indeks trade-weighted dla dolara spadnie o kolejne 9% przez kolejne 12 miesięcy. – ocenili analitycy Goldman Sachs.

Indeks trade-weighted mierzy wartość waluty w stosunku do walut głównych partnerów handlowych danego kraju. Podobnie, jak indeks dolara (DXY), umożliwia on śledzenie wydajności waluty w stosunku do określonego koszyka walut. Indeks ten jest preferowaną przez banki centralne miarą podsumowującą średnioterminowy wpływ zmian kursów walut na gospodarkę i inflację.

Jednocześnie, Goldman Sachs przewiduje, że w 2021 r. zyskiwać będą waluty rynków wschodzących. Bank podał także prognozy dla szeregu głównych par walutowych. Prezentują się one następująco:

Para walutowa Kurs spot 1 mies. 3 mies. 6 mies. 12 mies.
EUR/USD 1,22 1,22 1,2 1,22 1,23
USD/JPY 103 103 103 105 106
GBP/USD 1,35 1,37 1,35 1,39 1,41
AUD/USD 0,76 0,76 0,75 0,76 0,77
NZD/USD 0,71 0,71 0,7 0,72 0,73
USD/CAD 1,28 1,29 1,31 1,32 1,32

 

Natomiast prognozy redakcji Comparic.pl dotyczące szeregu rynków i aktywów, m.in. ropy naftowej, walut oraz polskiej giełdy, dostępne są pod takie “Prognozy 2021”.

Polecamy nasze prognozy na 2021 rok:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here