Naga Markets

Kurs dolara kontynuuje umacnianie się. Co z kursem EUR/USD ? Obrót spraw na dolarze zbytnio nie zaskakuje, biorąc pod uwagę obawy rynków, co do “jastrzębiego” przekazu z FED, jaki najpewniej zobaczymy w najbliższą środę wieczorem. Amerykańska waluta jest w poniedziałek rano silna na szerokim rynku. Najgorzej pośród G-10 wypadają frank, waluty Antypodów, jen, ale i też do tej grupy zaczyna dołączać euro (traci dzisiaj ponad 0,3 proc. wobec dolara). Na szerokim rynku uwagę zwraca gorsze zachowanie się walut emerging markets, co tylko potwierdza tryb risk-off na rynkach.

Kurs dolara w wyczekiwaniu na Fed

W Azji uwagę zwraca słabość juana, który podobnie jak w piątek znów naruszył barierę 7,00 juanów za dolara. Nie pomagają w tym trudne dyplomatyczne relacje Waszyngtonu z Pekinem (prezydent Biden przestrzegł Chiny przed wspieraniem Rosji, a także dał jednoznaczną deklarację, że amerykańscy żołnierze będą bronić Tajwanu w przypadku chińskiej agresji), ale i też rosnący kontrast między oczekiwaniami, co do polityki FED i PBOC.W Europie mamy dzisiaj uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II, stąd też niższa może być aktywność na rynku funta. GBP/USD ma już za sobą ruch powrotny w stronę oporu przy 1,1400-1,1440. Zatrzymajmy się jednak przez chwilę przy EURUSD. Agencje znów cytowały dzisiaj komentarze przedstawicieli ECB – Lane i Nagel, którzy wybrzmieli mocno “jastrzębio”.

Uwagę zwraca zwłaszcza transformacja u głównego ekonomisty – Philip Lane zaznaczył dzisiaj, że ECB może podnosić stopy procentowe także w 2023 r. i ma świadomość, że ten proces może doprowadzić do recesji.

Z tych słów nie wynika jednak, czy podwyżka stóp o 75 punktów baz. w październiku byłaby możliwa (ECB może preferować strategię większej liczby umiarkowanych ruchów?) i co decydenci zrobią z włoskim długiem, jeżeli ten zacznie sprawiać problemy (wybory parlamentarne we Włoszech już w najbliższą niedzielę). Stąd też euro może ulec w tym tygodniu dolarowi.

Autor poleca również:

XTB


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here