Naga MarketsKurs dolara kontynuuje korektę wzrostową. EUR/USD najtańsze od listopadaWzrost rentowności obligacji nie był na tyle gwałtowny, by wywołać punkt zwrotny na światowych rynkach akcji, ale analitycy ING dostrzegają, że spekulacyjne krótkie pozycje na dolarze są odreagowywane w stosunku do obligacji o niskiej rentowności. Pomimo tego nadal spodziewają się utrzymania spadków USD w długim terminie, a nie korekcyjnego zwrotu w rynku niedźwiedzia.

  • W poniedziałek dolar najlepiej radzi sobie względem walut surowcowych (NZD i CAD) oraz bezpiecznej przystani jaką jest frank szwajcarski
  • Para walutowa EUR/USD mocniej osuwa się czwarty dzień z rzędu i testuje poziomy poniżej 1,19 dol., najniższe od listopada
  • Na wysokości wsparcia 1,38 dol. zatrzymała się natomiast para walutowa GBP/USD

Kurs dolara: kolejny tydzień napięć przez obligacje

Można powiedzieć, że rynki finansowe przechodzą okres korekty, wywołanej w dużej mierze przez gwałtowny wzrost rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. Jak twierdzi ING, szereg czynników wpływających na rentowności amerykańskich obligacji, takich jak aktualizacje CPI/PPI, przyjęcie planu stymulacyjnego USA o wartości 1,9 bln USD oraz aukcje 10- i 30-letnich obligacji, stwarzają ryzyko wzrostu rentowności papierów dłużnych ponownie w tym tygodniu.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Wzrost rentowności nie był na tyle gwałtowny, by wywołać punkt zwrotny na światowych rynkach akcji – obserwujemy raczej rotację z sektora technologicznego do finansowego – jednak widzimy, że spekulacyjne shorty na dolara są likwidowane w stosunku do krajów o niskiej rentowności – najpierw japońskiego jena, potem franka szwajcarskiego, a teraz wygląda na to, że także euro – komentuje w poniedziałek Francesco Pesole z ING.

Inne waluty z grupy G10, oparte na surowcach – zwłaszcza ropie – wytrzymały korektę znacznie lepiej. Na przykład korona norweska i dolar kanadyjski pozostają w dużej mierze niezmienione w stosunku do dolara w ciągu ostatniego tygodnia. Wygląda na to, że ta tendencja utrzyma się w tym tygodniu – zwłaszcza, że po weekendowych atakach na saudyjską infrastrukturę ropa brent jest notowana powyżej 70 USD za baryłkę.

Skok cen ropy naftowej przyczynia się do narracji o inflacji i konieczności uwzględnienia w rentowności obligacji większej premii wycenianej na rynku obligacji. Mimo to ING upatruje się tutaj raczej korekcyjnego rajdu dolara – a nie zwrotu w niedźwiedzim trendzie – i oczekuje jego zatrzymania po 1-2% wzroście. DXY w tym tygodniu dojdzie maksymalnie do 92,5 pkt., twierdzi Pesole z banku.

Kurs euro: Raport BEBC w sprawie skupu aktywów

Gdy instrumenty o niskiej rentowności wyglądają na podatne na wzrost dolara EUR/USD może w tym tygodniu spaść do 200-dniowej średniej ruchomej w pobliżu 1,1825. W dniu dzisiejszym należy zwrócić uwagę na raport EBC na temat programu skupu aktywów, w którym wyszczególniona zostanie wielkość zakupów obligacji w ramach programu skupu pandemicznego (PEPP).

Ubiegłotygodniowy raport, który wyniósł zaledwie 12 mld EUR, rozczarował, podczas gdy poprzednia średnia wynosiła 17 mld EUR. Przypuszczalnie jakikolwiek gwałtowny wzrost zakupów mógłby ograniczyć wzrost rentowności obligacji strefy euro. Nie wiadomo, co to może oznaczać dla samego kursu euro, ale prawdopodobnie będzie to miało negatywny wydźwięk, gdyż EBC będzie bardziej interwencjonistyczny i zaniepokojony.

Kurs funta: Względnie lepsze wyniki

Funt szterling nadal radzi sobie całkiem nieźle, głównie dzięki sukcesowi w zakresie szczepień – dziś uosabianemu przez powrót brytyjskich dzieci do szkół. Europa nadal zmaga się z wprowadzeniem szczepionek i lockdownami – szczególnie wskaźnik nowych przypadków we Włoszech wydaje się zmierzać w złym kierunku. W efekcie w opinii ING kurs EUR/GBP może wykonać ruch w kierunku 0,8550.

Chiński juan: Korekcyjny spadek

Jak wiele crossów z USD, USD/CNH jest w trakcie korekty, ale ING podejrzewa, że zatrzyma się w obszarze 6,55-60. Chiny podały w weekend silne dane dotyczące wolumenu handlowego i biorąc pod uwagę byczą perspektywę na 2021 rok, obecny rajd wygląda na dobrą okazję do pozycjonowania na poziomy w pobliżu 6,20-6,30 jeszcze w tym roku.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: jak działa blik | nasdaq indeks | giełda forum | zlotowki | dax |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułCena ropy podwyższona przez OPEC+, rynek surowców nerwowy po wzroście rentowności
Następny artykułDuża zmiana w sieci Ethereum może podnieść cenę ETH
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here