Naga MarketsFlaga Kanady na tle górskiego krajobrazuKanadę oraz jej lokalną walutę zalicza się do grona krajów surowcowych. W związku z tym kurs dolara kanadyjskiego zwyczajowo jest skorelowany z wahaniami notowań na rynku ropy. Sama Kanada eksportuje również każdego roku bardzo duże ilości surowca, który odpowiada za 13% całego eksportu wartego łącznie 405 miliardów dolarów. Więcej o Kanadzie, jej znaczeniu na rynku surowcowym oraz korelacji CAD z ceną czarnego złota w najnowszym wydaniu Surowcowego.info prowadzonego przez Bogusza Kasowskiego.


Kanada – dziesiąta największa gospodarka na świecie

Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), Kanada jest obecnie dziesiątą największą gospodarką na świecie: „PKB Kanady na przestrzeni ostatnich 20 lat kształtuje się relatywnie stabilnie, a największe załamanie można zaobserwować w 2008 roku, w czasach wielkiego kryzysu finansowego. Natomiast widać, że PKB stabilnie funkcjonuje w okolicach 0,5% w skali kwartalnej” – komentuje Bogusz Kasowski.

Szczegółowy opis kanadyjskiej gospodarki oraz jej znaczenia na rynku surowców, dostępny jest w poniższym materiale:

Kurs dolara kanadyjskiego, a notowania ropy – dodatnia korelacja

Para walutowa USDCAD mówi inwestorowi ile dolarów kanadyjskich jest potrzebne, aby zakupić jednego dolara amerykańskiego (będącego w tym przypadku walutą bazową). W ujęciu potocznym para bardzo często określana jest również jako „Loonie”. Wpływ na notowania waloru ma rynek surowców i towarów (USD/CAD zalicza się do par typu commodity), ale również czynniki związane bezpośrednio z gospodarką USA i kanadyjską – przykładowo różnica w polityce monetarnej oraz stopach procenowych Rezerwy Federalnej i Banku kanady będzie oddziaływała na wycenę pary. USD/CAD posiada negatywną korelację w stosunku do AUD/USD, GBP/USD oraz NZD/USD – pary te bowiem są kwotowane w dolarach amerykańskich.

Na poniższym wykresie przedstawiono porównanie cen dolara kanadyjskiego do ropy (wycena obu walorów w dolarach) na wykresie tygodniowym. Doskonale obrazuje on, że kurs dolara kanadyjskiego przez większość czasu jest skorelowany z tym jak na światowych rynkach zachowuje się ropa. W okresie od szczytów z 2014 do dołków z 2016 wartości te przesuwały się niemal bliźniaczo. W 2018 oraz 2019 roku korelacja została nieco zaburzona, jednak statystyka od 2007 roku pokazuje przewagę dodatniej korelacji pomiędzy CAD i ropą WTI:

kurs dolara kanadyjskiego i Ropa WTI
Porównanie notowań indeksu dolara kanadyjskiego do ropy WTI na wykresie tygodniowym


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here