Naga MarketsKurs dolara kanadyjskiego w górę po niespodziewanym cięciu stóp Banku Kanady
Stephen Poloz, prezes BoC

W piątkowy wieczór Bank Kanady (Bank of Canada) postanowił pójść w ślady Rezerwy Federalnej (Fed) i niespodziewanie obniżył stopę procentową o 50 punktów bazowych do poziomu 0,75%. Jest to druga obniżka w marcu, łącznie o 100 p.b., która spowodowała umocnienie kursu dolara kanadyjskiego (spadki na parze walutowej USD/CAD).


Bank Kanady obcina stopy drugi raz w tym miesiącu, winny koronawirus

Bank Kanady obniżył dzisiaj swój cel w zakresie stopy oprocentowania depozytów jednodniowych o 50 punktów bazowych do ¾ procent, ze skutkiem od poniedziałku 16 marca 2020 roku. Stopa bankowa wynosi odpowiednio 1 procent, a stopa depozytowa ½ procent. Ta nieplanowana decyzja w sprawie stopy oprocentowania jest działaniem proaktywnym podjętym w świetle negatywnych wstrząsów dla kanadyjskiej gospodarki wynikających z pandemii COVID-19 i niedawnego gwałtownego spadku cen ropy napisał BoC w oficjalnym komunikacie.

Stopy procentowe w Kanadzie, źródło: Trading Economics

Jest oczywiste, że rozprzestrzenianie się koronaawirusa ma poważne konsekwencje dla kanadyjskich rodzin, a także dla kanadyjskiej gospodarki. Ponadto niższe ceny ropy naftowej, nawet od czasu ostatniej planowanej decyzji w sprawie stóp 4 marca, będą miały duże znaczenie dla gospodarki, szczególnie w regionach o dużym zużyciu energii.

W dniu 15 kwietnia BoC przedstawi pełną aktualizację swoich prognoz dla gospodarki kanadyjskiej i światowej. W miarę rozwoju sytuacji Rada Prezesów jest gotowa do dalszego dostosowania polityki pieniężnej, jeżeli będzie to konieczne do wspierania wzrostu gospodarczego i utrzymania inflacji na docelowym poziomie.

W oświadczeniu prezes banku Poloz zaznacza, że są gotowi działać dalej i „zrobić to, co jest konieczne”, aby wesprzeć gospodarkę. Bank zauważa, że obniżka stóp procentowych jest sposobem na podjęcie bardziej proaktywnych działań w świetle negatywnych wstrząsów dla gospodarki Kanady wynikających z pandemii COVID-19 i niedawnego gwałtownego spadku cen ropy. Jednocześnie rząd Kanady zapowiedział pakiet gospodarczy, którego szczegóły zostaną ujawnione w przyszłym tygodniu – komentował Konrad Białas z TMS Brokers.

Bank Kanady chce wspierać system finansowy i przedsiębiorstwa w obliczu koronawirusa

– Aby wesprzeć przedsiębiorstwa w tym nadzwyczajnym czasie, rząd ustanawia Program Dostępności Kredytów Biznesowych (BCAP). Program ten będzie dalej wspierał finansowanie w sektorze prywatnym poprzez Business Development Bank of Canada (BDC) i Export Development Canada (EDC). W ramach tego programu BDC i EDC zacieśnią współpracę z kredytodawcami z sektora prywatnego w celu skoordynowania rozwiązań w zakresie finansowania i ubezpieczenia kredytów dla kanadyjskich przedsiębiorstw. Pozwoli to BDC i EDC zapewnić dodatkowe wsparcie dla przedsiębiorstw w wysokości ponad 10 mld USD – napisano na stronie BoC.

Urząd Kuratora Instytucji Finansowych (OSFI) obniża wymogi dotyczące bufora stabilności krajowej dla banków o znaczeniu systemowym o 1,25% aktywów ważonych ryzykiem, ze skutkiem natychmiastowym. Działanie to zwiększy zdolność kredytową dużych kanadyjskich banków i wesprze podaż kredytów dla gospodarki w okresie zakłóceń związanych z COVID-19. Uwolnienie bufora wesprze ponad 300 mld USD dodatkowej zdolności kredytowej.

Kurs dolara kanadyjskiego zyskiwał na decyzji BoC w sprawie stóp procentowych

We wstępnej reakcji USD/CAD skoczył z 1,39 do 1,3980, ale potem skorygował część ruchu, gdyż decyzja BoC była zaskakująca tylko co do timingu niż faktycznego kierunku – komentował Białas z TMS.

Para walutowa USD/CAD kończyła sesję z wynikiem -0,85%, co oznacza, że kurs dolara kanadyjskiego rósł do swojego amerykańskiego kuzyna pierwszy raz od początku tygodnia (testując wcześniej najwyższe poziomy od ponad 4 lat).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here