Naga MarketsKurs dolara kanadyjskiego najwyżej od marca, BoC nie zmienia stóp
Stephen Poloz po raz ostatni w roli gubernatora Banku Kanady

Podczas środowego posiedzenia polityki pieniężnej Bank Kanady (Bank of Canada, BoC) zdecydował się utrzymać główną stopę na poziomie 0,25% sugerując osiągnięcie przez negatywny wpływ Covid-19 na światową gospodarkę szczytu oraz poprawy kondycji finansowej. W reakcji na decyzję, kurs dolara kanadyjskiego pogłębiał sesyjne maksima, a para walutowa USD/CAD spadała do poziomu 1,3480. Warto zauważyć, że była to ostatnia decyzja za kadencji Stephena Poloza, którego miejsce zastąpi Tiff Macklem, dziesiąty gubernator BoC w historii.

  • Napływające dane potwierdzają poważny wpływ pandemii COVID-19 na gospodarkę światową
  • Mimo to wydaje się, że gospodarka kanadyjska uniknęła najpoważniejszego scenariusza przedstawionego w kwietniowym raporcie Banku na temat polityki monetarnej
  • W związku z poprawą kondycji finansowej kolejna obniżka stóp nie była na razie konieczna
  • Dolar kanadyjski zyskuje w związku z decyzją BoC

Covid-19 wstrząsnął gospodarką, zdaniem Banku Kanady sytuacja powinna się jednak poprawiać

Bank Kanady utrzymał dzisiaj swój cel w zakresie stopy oprocentowania depozytów jednodniowych na efektywnym dolnym poziomie 0,25 procent. Stopa bankowa wynosi odpowiednio 0,5 procent, a stopa procentowa dla depozytów 0,25 procentpoinformował BoC w oświadczeniu.

Stopy procentowe Banku Kanady w ujęciu historycznym. Źródło: BoC

Poziom realnego PKB w pierwszym kwartale był o 2,1 proc. niższy niż w czwartym kwartale 2019 roku. Ten odczyt PKB znajduje się w połowie zakresu i odzwierciedla łączny wpływ spadku cen ropy i powszechnych przestojów. Poziom realnego PKB w drugim kwartale prawdopodobnie wykaże dalszy spadek o 10-20 proc., ponieważ dalsze wyłączenia i gwałtownie niższe inwestycje w sektorze energetycznym odbijają się na produkcji.

Decydujące i ukierunkowane działania fiskalne, w połączeniu z niższymi stopami procentowymi, budują wpływ wyłączenia produkcji na dochód rozporządzalny i pomagają stworzyć podstawy dla ożywienia gospodarczego. Podczas gdy perspektywy na drugą połowę 2020 roku i kolejne lata pozostają mocno zamglone, Bank oczekuje, że w trzecim kwartale gospodarka wznowi wzrost – prognozuje BoC.

Bank Kanady w oświadczeniu potwierdza ponownie, że dolna banda stóp procentowych została osiągnięcia i że nie rozważa ujemnych stóp procentowych, podnosząc jednocześnie swoje prognozy gospodarcze, co pozytywnie wpłynęło na wycenę CAD.

Kurs dolara kanadyjskiego reaguje na decyzję skromnym umocnieniem

W reakcji na opublikowaną po 16:00 decyzję BoC, kurs dolara kanadyjskiego pogłębiał dzienne maksima w stosunku do dolara amerykańskiego, a para walutowa USD/CAD chwilowo spadała do poziomu 1,3480, ostatecznie jednak utrzymuje wsparcie na 1,35:

Kurs dolara do dolara kanadyjskiego. Źródło: Tradingview.com

Dolar kanadyjski odbijał od dziennych minimów również w stosunku do polskiego złotego i po decyzji zyskuje 0,2% kosztując 2,91 zł. Wcześniej, para walutowa testowała nowe czerwcowe i dwumiesięczne minima na poziomie 2,88 zł.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here