Naga MarketsKurs dolara kandyjskiego największym wygranym tygodnia! EUR i GBP najsilniejszymi walutami G8Weekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych stosunkowo spokojnie. Będący od pewnego czasu na ustach wszystkich kolejny pakiet stymulacji fiskalnej w Stanach Zjednoczonych jest na końcu tygodnia równie odległy co tydzień temu, a rozmowy między amerykańskimi politykami nie przyniosły porozumienia. W związku z brakiem gwałtownych wydarzeń makroekonomicznych zmienność na większości popularnych walut była dość mocna ograniczona. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

Te artykuły również Cię zainteresują
  • publikacje danych dot. sprzedaży detalicznej w USA
  • publikacje danych dot. sektora usług w Chinach
  • publikacje danych dot. rynku ropy: zapasów w USA, prognoz OPEC, aktywności branży

Ropa WTI drożeje w tym tygodniu

Przeważające w tym tygodniu pozytywne rynkowe sentymenty pozwoliły na wzrost ceny ropy o 1,92% w tym tygodniu. Zwyżkę kursu spowodowały przede wszystkim dane o kurczących się zapasach ropy w USA. Te wg amerykańskiej EIA zmniejszyły się o 4,5 mln baryłek – to więcej, niż przewidywane przez analityków 2,9 mln. Oznacza to, że zapasy ropy kurczą się już trzeci tydzień z rzędu przekraczając oczekiwania analityków.

Kurs dolara kandyjskiego największym wygranym tygodnia! EUR i GBP najsilniejszymi walutami G8
Dane dotyczące zapasów ropy w USA podawane przez EIA. Źródło: investing.com

Energy Information Administration poinformowała także o swojej prognozie dot.wielkości łącznej produkcji ropy w USA w tym roku. Ta spaść ma o 990 tys. baryłek dziennie do 11,26 mln, czyli znacznie więcej niż pierwotnie zakładana redukcja o 600 tys. baryłek dziennie.

Zmniejszenie się popytu w ujęciu rocznym przewiduje OPEC+, którego przedstawiciele w miesięcznym raporcie zaprezentowali prognozę, że ten globalnie w tym roku spadnie o 9,06 mln baryłek dziennie, czyli więcej niż wcześniej przewidywane 8,95 mln baryłek.

Sektor usług w Chinach: jest gorzej niż się spodziewano

Opublikowane w tym tygodniu dane dotyczące aktywności w sektorze usług w lipcu miały okazać się lepsze niż dotychczas prezentowane w trakcie panującej pandemii. Sektor usług w Chinach miał bowiem wykazać w lipcu po raz pierwszy od długiego czasu wzrost aktywności w porównaniu do poprzedniego roku. Na taki obrót wydarzeń będziemy musieli jednak poczekać, gdyż już 7. miesiąc z rzędu sprzedaż zanotowała spadek i w lipcu była ona o 1,1% mniejsza niż rok temu.

Sprzedaż w USA poniżej oczekiwań

Zawiodły także dane opublikowane w piątek wieczorem w Stanach Zjednoczonych również dotyczące sektora usług, a konkretnie wielkości sprzedaży detalicznej. Oczekiwania polityków, inwestorów i analityków okazały się przesadne, bowiem sprzedaż detaliczna zanotowała niespodziewanie niskie odbicie względem poprzedniego miesiąca, bo jedynie o 1,2%. Tymczasem, przykładowo analitycy Reutersa zapowiadali, że wskaźnik ten wykaże nawet 1,9%.

Kurs dolara kanadyjskiego zwycięzcą tygodnia

Dolar kanadyjski w tym tygodniu aprecjonował względem dolara o 0,86% – to najwięcej spośród walut grupy G8, natomiast jego nowozelandzki odpowiednik deprecjonował o 0,87%, co okazało się najgorszym wynikiem w tej grupie walut. Dolar amerykański zyskiwał także mocno względem słabnącego jena. W tym tygodniu już dłużej trwający trend wzrostowy kontynuowało także euro.

Kurs dolara kandyjskiego największym wygranym tygodnia! EUR i GBP najsilniejszymi walutami G8
Źródło: finviz.com

Dolar osłabiał się w ujęciu miesięcznym

Choć jesteśmy dopiero w połowie sierpnia, to rzućmy już okiem na miesięczne podsumowanie od połowy lipca do połowy sierpnia. Nie jest chyba zaskoczeniem, że dolar kontynuuje swoją deprecjację, co doskonale widać po notowaniach indeksu dolara. Spoglądając na zachowanie kursów walut G8 w ciągu ostatnich 4 tygodni widać szczególnie mocną deprecjację względem euro, funta szterlinga oraz dolara australijskiego.

Kurs dolara kandyjskiego największym wygranym tygodnia! EUR i GBP najsilniejszymi walutami G8
Źródło: finviz.com

Kurs EURUSD tydzień zakończył na plusie

W ciągu tego tygodnia euro umocniło się względem dolara o 0,49%. Tydzień rozpoczął się osunięciem kursu w dół po spadkowej sesji z piątku z zeszłego tygodnia. Kolejne 4 dni tygodnia okazały się wzrostowe i być może są początkiem zwyżki do przebicia oporu na 1,1900. Niemniej, konsolidujący od początku sierpnia kurs zapewne już w przyszłym tygodniu sprawdzi ten opór.

Kurs dolara kandyjskiego największym wygranym tygodnia! EUR i GBP najsilniejszymi walutami G8
Źródło: finviz.com

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here