Weekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.
Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych stosunkowo spokojnie. W ciągu ostatnich dni nie poznaliśmy bowiem zbyt wielu istotnych publikacji mogących przyczynić się do powstania ponadprzeciętnej zmienności na notowaniach popularnych walut.
- RPP niespodziewanie obniżyła stóp proc.
- Kurs euro jednym z największych wygranych tygodnia
- Kurs dolara jednym z największych przegranych tygodnia
Stopy proc. RPP najniżej w historii
W minionym tygodniu odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP), w trakcie którego instytucja zdecydowała się na kolejne obniżenie poziomu stóp procentowych. Warto zwrócić uwagę, że po tym jak przez pięć lat stopy utrzymywane były na niezmienionym poziomie, jest to już trzecie ich cięcie w ciągu ostatnich miesięcy. Decyzja ta jest niezwykle zaskakująca, gdyż zdecydowana większość analityków i ekonomistów oczekiwała, że RPP powstrzyma się od kolejnego luzowania polityki pieniężnej.
Fakt ten sprawia, że stopy procentowe znalazły się na najniższych poziomach w historii. Mówiąc wprost, oznacza to, że tak taniego pieniądza nie mieliśmy w Polsce jeszcze nigdy w historii. Dekadę temu oprocentowanie wynosiło 3,5% a jeszcze na początku XXI wieku sięgało prawie 20%.
– Polska znajduje się wśród krajów o najniższych realnych stopach procentowych. Czyli oprocentowanie lokat minus inflacja daje jeden z najbardziej ujemnych wyników – wskazuje dr Wojciech Świder z Katedry Finansów Publicznych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.
II połowa roku przyniesie ożywienie w gospodarce
NBP wskazał także, iż według aktualnych prognoz w II połowie br. nastąpi poprawa koniunktury w gospodarce światowej, choć poziom aktywności będzie niższy niż przed pandemią. Jednocześnie istnieje niepewność dotycząca tempa i trwałości poprawy koniunktury na świecie w kolejnych kwartałach.
Bank spodziewa się, że wraz ze znoszeniem restrykcji związanych z epidemia nastąpi ożywienie aktywności gospodarczej. Skala oczekiwanego ożywienia aktywności może być natomiast ograniczana przez niepewność dotyczącą skutków pandemii, niższe dochody oraz słabsze niż w poprzednich latach nastroje podmiotów gospodarczych.
Niższa aktywność gospodarcza ma z kolei oddziaływać w kierunku dalszego obniżania inflacji. NBP wskazuje nawet na możliwość spadku wskaźnika CPI poniżej celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5% +/- 1 p. proc.).
Kurs dolara jednym z największych przegranych tygodnia
Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą spośród walut grupy G8 okazał się dolar australijski, którego kurs wzrósł na przestrzeni ostatnich dni o 0,91%. Tydzień do udanych zaliczyć mogą również euro i dolar nowozelandzki które zyskały odpowiednio 0,74% i 0,70%. Po czerwonej stronie tego zestawienia, na szczególne wyróżnienie zasługują natomiast kursy dolara amerykańskiego i jena japońskiego, które osuwały się odpowiednio o 1,39% i 1,58%.

Kurs euro zyskiwał nieprzerwanie przez cały tydzień
Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że euro umacniał się w relacji do dolara amerykańskiego nieprzerwanie od początku tygodnia. wskutek tej aprecjacji rynek pokonał horyzontalny opór w wysokości 1,0980 i dotarł do kolejnego w rejonie 1,1135. Jeżeli tylko w najbliższym czasie pojawi się większa reakcja podażowa sygnalizująca potencjalne odrzucenie tej strefy, spodziewać moglibyśmy się powstania przynajmniej korekty spadkowej.

Kurs funta w okolicy istotnego oporu
W okolicy istotnego oporu znajdują się także notowania pary walutowej GBPUSD, której kurs od kilku dni oscyluje pod pokonaną już jakiś czas temu linią wcześniejszej tendencji wzrostowej. Jeżeli strefa ta zostanie odrzucona, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się nawet spadków funta wobec dolara amerykańskiego.

Autor poleca:
- Twitter ukrył post Trumpa! Prezydent USA grozi zamknięciem portalu
- Niska inflacja skłania Europejski Bank Centralny do poszerzenia swoich działań
- Norwegia planuje zainwestować 369 milionów USD w zielony przemysł
Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.
Plan spotkania:
- Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
- Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
- Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień
Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!
Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem
Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy”
Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.