Naga MarketsKurs dolara jednak nie spadnie? Banki zmieniają nastawienie do USDAnalitycy dużych instytucji finansowych w związku z silną, jednokierunkową presją na wyprzedaż dolara porzucają swoje krótkoterminowe projekcje jego słabości, zmieniając podejście na neutralne. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele Morgana Stanleya oraz Deutsche Banku.

  • Kurs dolara znalazł się w 2021 r. na najniższych poziomach od niemal trzech lat, co wywołało kilkudniową korektę wzrostową
  • Indeks USD powraca do spadków, jednak zdaniem analityków MS oraz DB, scenariusz słabości dolara jest zbyt jednokierunkowy
  • Rosnąca rentowność amerykańskich obligacji oraz program szczepień wspierający gospodarkę mogą przełożyć się na umocnienie waluty

Morgan Stanley: kurs dolara czeka na sygnały niedźwiedziego odwrotu

Matthew Hornbach, Global Head of Macro Strategy z Morgan Stanley, powiedział, że amerykański gigant bankowy porzucił swoje oczekiwania co do średnioterminowej słabości dolara amerykańskiego, czekając jednocześnie na sygnały potencjalnego odbicia:

Te artykuły również Cię zainteresują
Pozycjonowanie po krótkiej stronie rynku dolarowego nie jest już atrakcyjne, szczególnie biorąc niepewność wokół prognoz polityki fiskalnej, monetarnej oraz wzrost oczekiwań inflacyjnych. W efekcie zmieniamy swoje podejście do dolara na neutralne w obliczu rosnącego wsparcia fiskalnego gospodarki w USA oraz zatłoczonego rynku sprzedających USD – komentował Morgan Stanley.

Ten sam analityk jest zdania, że kurs dolara wraz z innymi głównymi walutami jest w tym momencie bardziej uzależniony od apetytu na ryzyko niż różnic w rentownościach obligacji. Sentyment do ryzyka mierzony poprzez wyniki indeksu S&P 500 pokazuje bardzo silną relację z rynkiem walut w ostatnich tygodniach.

Deutsche Bank również zmienia swoje podejście do dolara amerykańskiego

Analitycy Deutsche Banku w ostatnim czasie relatywnie często zmieniają swoje podejście do USD. Jeszcze niedawno twierdzili, że kurs dolara będzie mocno osuwał się w tym roku, jednak w najnowszej nocie opublikowanej w tym tygodniu podano, że korzystniejszy w sprzedaży wydaje się w tym momencie japoński jen, a podejście do amerykańskiej waluty powinno zostać neutralne.

– Po pierwsze, po tym jak w zeszłym roku byliśmy wyraźnymi niedźwiedziami dolarowymi, stajemy się taktycznie neutralni wobec dolara i nawet lubimy kupować dolara przeciwko jenowi. Demokratyczne zwycięstwo w Senacie powinno doprowadzić w ciągu najbliższych kilku miesięcy do ogromnego bodźca fiskalnego ze strony USA i pozwolić rynkowi przewidzieć wcześniejsze zacieśnienie federacji, podczas gdy USA wyprzedzają Europę w szczepieniu swojej ludności. Osłabienie dolara znajduje się na górnej granicy w ujęciu historycznym, co na tym etapie ożywienia gospodarczego może przynieść korektę – komentowali analitycy Deutsche Banku.

Druga zmiana w planie instytucji dotyczy rynków wschodzących. We wrześniu ubiegłego roku Deutsche Bank był bardzo pozytywnie nastawiony do EM FX, ale teraz widzie większe możliwości różnicowania: woli skupić się na węższym zestawie walut z bardziej pozytywnymi podstawami, jak również value.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here