Analitycy dużych instytucji finansowych w związku z silną, jednokierunkową presją na wyprzedaż dolara porzucają swoje krótkoterminowe projekcje jego słabości, zmieniając podejście na neutralne. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele Morgana Stanleya oraz Deutsche Banku.
- Kurs dolara znalazł się w 2021 r. na najniższych poziomach od niemal trzech lat, co wywołało kilkudniową korektę wzrostową
- Indeks USD powraca do spadków, jednak zdaniem analityków MS oraz DB, scenariusz słabości dolara jest zbyt jednokierunkowy
- Rosnąca rentowność amerykańskich obligacji oraz program szczepień wspierający gospodarkę mogą przełożyć się na umocnienie waluty
Morgan Stanley: kurs dolara czeka na sygnały niedźwiedziego odwrotu
Matthew Hornbach, Global Head of Macro Strategy z Morgan Stanley, powiedział, że amerykański gigant bankowy porzucił swoje oczekiwania co do średnioterminowej słabości dolara amerykańskiego, czekając jednocześnie na sygnały potencjalnego odbicia:
Te artykuły również Cię zainteresują
– Pozycjonowanie po krótkiej stronie rynku dolarowego nie jest już atrakcyjne, szczególnie biorąc niepewność wokół prognoz polityki fiskalnej, monetarnej oraz wzrost oczekiwań inflacyjnych. W efekcie zmieniamy swoje podejście do dolara na neutralne w obliczu rosnącego wsparcia fiskalnego gospodarki w USA oraz zatłoczonego rynku sprzedających USD – komentował Morgan Stanley.
Ten sam analityk jest zdania, że kurs dolara wraz z innymi głównymi walutami jest w tym momencie bardziej uzależniony od apetytu na ryzyko niż różnic w rentownościach obligacji. Sentyment do ryzyka mierzony poprzez wyniki indeksu S&P 500 pokazuje bardzo silną relację z rynkiem walut w ostatnich tygodniach.
Deutsche Bank również zmienia swoje podejście do dolara amerykańskiego
Analitycy Deutsche Banku w ostatnim czasie relatywnie często zmieniają swoje podejście do USD. Jeszcze niedawno twierdzili, że kurs dolara będzie mocno osuwał się w tym roku, jednak w najnowszej nocie opublikowanej w tym tygodniu podano, że korzystniejszy w sprzedaży wydaje się w tym momencie japoński jen, a podejście do amerykańskiej waluty powinno zostać neutralne.
– Po pierwsze, po tym jak w zeszłym roku byliśmy wyraźnymi niedźwiedziami dolarowymi, stajemy się taktycznie neutralni wobec dolara i nawet lubimy kupować dolara przeciwko jenowi. Demokratyczne zwycięstwo w Senacie powinno doprowadzić w ciągu najbliższych kilku miesięcy do ogromnego bodźca fiskalnego ze strony USA i pozwolić rynkowi przewidzieć wcześniejsze zacieśnienie federacji, podczas gdy USA wyprzedzają Europę w szczepieniu swojej ludności. Osłabienie dolara znajduje się na górnej granicy w ujęciu historycznym, co na tym etapie ożywienia gospodarczego może przynieść korektę – komentowali analitycy Deutsche Banku.
Druga zmiana w planie instytucji dotyczy rynków wschodzących. We wrześniu ubiegłego roku Deutsche Bank był bardzo pozytywnie nastawiony do EM FX, ale teraz widzie większe możliwości różnicowania: woli skupić się na węższym zestawie walut z bardziej pozytywnymi podstawami, jak również value.
Autor poleca również:
- O tilcie i nie tylko, z pokerowym mistrzem Dominikiem Pańką
- Człowiek vs. Rynek: Trading oczami psychopaty
- Nigdy, przenigdy nie dodawaj do tracącej pozycji – Justin Bennett