Naga MarketsKurs dolara i złotówki nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa, twierdzi Łukasz Wardyn (CMC Markets)
Łukasz Wardyn z CMC Markets

W najnowszej odsłonie programu Artyści Rynków dyrektor regionalny CMC Markets, Łukasz Wardyn, analizuje między innymi kurs euro względem dolara amerykańskiego oraz polskiej złotówki. Jak zauważa na rynku dominuje obecnie retoryka popierająca spadki USD oraz PLN, osobiście nie przekreślałby jednak tych walut. Szczególnie, że pary walutowe EUR/USD i EUR/PLN nadal trwale nie pokonały ważnych stref oporowych.

  • Kurs euro do złotego w poniedziałek spada poniżej poziomu 4,52 zł, po nieudanych próbach pokonania oporów na 4,55-4,56 zł
  • Para walutowa EUR/USD porusza się tuż nad 1,21 USD, a istotne opory to dopiero 1,25 USD (ich wyłamanie mogłoby świadczyć o powrocie do trendu spadkowego na dolarze)
  • Indeks dolara w poniedziałek przesuwa się bokiem, utrzymując konsolidację z ostatnich tygodni

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs dolara skazany na spadki? Łukasz Wardyn zaleca spokój

Analitycy zdecydowanej większości banków inwestycyjnych nadal powtarzają to samo: dolar będzie słaby, dolar będzie słabł, to jest czas, który nie będzie dobry dla dolara. Jeżeli gdziekolwiek pokazują perspektywy dla par dolarowych, to USD ma istotnie słabnąć. My natomiast w Artystach Rynków od miesięcy natomiast uspokajamy, że kurs dolara tak szybko i tak dynamicznie nie spadnie – komentuje Łukasz Wardyn.

Tym samym przedstawiciel CMC Markets podtrzymuje swoją tezę z połowy ubiegłego miesiąca kiedy twierdził, że dopiero test poziomu 1,25 będzie kluczowy dla eurodolara, ten jednak nadal nie nastąpił, a euro nie wykorzystuje rzekomej słabości amerykańskiego konkurenta.

Przeciwko dolarowi pojawił się jednokierunkowy pęd oraz jednostronne przekonanie. Nawet jeżeli analitycy i komentatorzy mają rację i dolar długoterminowo będzie tracił, to na pewno nie będzie tak, że wszyscy na tym zarobią. Musza pojawić się mocne wahania średnio- i krótkoterminowe, które wyrzucą z rynku wielu jego uczestników – dodaje dyrektor regionalny CMC Markets.

Łukasz Wardyn osobiście zachęca do spokoju i jest zdania, że dopiero poziomy 1,25-1,26 mogą pokazać, że kurs dolara będzie wyraźniej spadał w stosunku do euro (para walutowa EUR/USD). Jak na razie do poziomu tego parze nadal trochę brakuje, a ostatnie tygodnie to raczej konsolidacja pomiędzy 1,21 i 1,22.

To nie czas, by spisywać kurs złotego na straty. EUR/PLN w dół

W kontekście euro, Łukasz Wardyn komentuje również sytuację na polskim złotym, który po grudniowych interwencjach NBP pozostaje relatywnie słaby. Mieszanka perspektyw gospodarczych EŚW oraz powrotu na rynek awersji do ryzyka powinna jednak sprawić, że w kolejnych kwartałach polski złoty będzie się umacniał.

Jesteśmy powyżej na indeksie złotego od dołka z grudnia. Na złotówce widać słabość, jednak dolar nie jest w stanie przekroczyć trwale poziomu 3,75 zł, a kurs euro poziomu 4,55-4,56 zł. Wahania wartości złotego od grudnia są coraz węższe i trochę to zaczyna przyjmować postać klina zwyżkującego, czyli ograniczonej czasowo wzrostowej formacji, która mogłaby okazać się pozytywna dla złotego – mówi Łukasz Wardyn.

Dyrektor regionalny potwierdza, że złoty jest obecnie trochę słabszy, jednak nie przekreślałby jednak kondycji złotego w kolejnych miesiącach oraz kwartałach.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here