Naga MarketsKurs dolara i S&P 500 w dół, odbijać ma natomiast WIG20, wynika z pozycjonowania inwestorówSłaba sesja giełdowa w Europie przy braku rynków amerykańskich spowodowała, że akcje w Europie zakończyły dzień z dość mieszanymi wynikami. FTSE100 stracił na wartości, podczas gdy rynek niemiecki i francuski zakończyły dzień nieco wyżej.

Podsumowanie najważniejszych wydarzeń

Po optymizmie z początku roku wydaje się, że inwestorzy przyjęli bardziej realistyczne nastawienie, ponieważ plusy wynikające z programu szczepień, który nabiera tempa, są równoważone przez obawy, że wprowadzane obostrzenia mogą się jeszcze zaostrzyć zanim w ogóle dojdzie do ich wycofania, co może jeszcze zwiększyć ryzyko trwałych szkód ekonomicznych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dzisiejsze otwarcie w Europie zapowiada się pozytywnie, a rynki azjatyckie również rosną dziś rano, przed wystąpienie przyszłej sekretarz skarbu USA, Janet Yellen. Rynki walutowe również notowały spokojną sesję. Dolar amerykański prawdopodobnie będzie dziś głównym przedmiotem zainteresowania, kiedy Janet Yellen, zasiądzie wirtualnie z amerykańskimi ustawodawcami, gdzie przedstawi nową sprawę administracji Bidena, dotyczącą dalszej pomocy fiskalnej na dużą skalę dla gospodarki USA, biorąc pod uwagę obecne rekordowo niskie stopy procentowe.

W swojej poprzedniej roli, jako przewodnicząca Rezerwy Federalnej, Janet Yellen zawsze była w stanie wyrazić opinię na temat wartości dolara amerykańskiego. Tradycyjnie rola Sekretarza Skarbu USA była nieco inna, chociaż Steven Mnuchin, który wkrótce odejdzie, poszerzył ją w tym zakresie, komentując, że dolar amerykański był zbyt silny. Tradycyjnie sekretarze skarbu USA byli zniechęcani do mówienia o słabości dolara, co było powszechnie znane jako „silna polityka dolara amerykańskiego”, co zostało jeszcze wzmocnione w 1995 roku przez Sekretarza Skarbu Roberta Rubina. Istniało przekonanie, że prowadzenie polityki, którą można by interpretować jako osłabianie dolara, może sprzyjać gwałtownym spadkom dolara lub załamaniu jego wartości zewnętrznej, co z kolei może doprowadzić do wyprzedaży waluty.

Nie oznacza to oczywiście, że Stany Zjednoczone opowiadają się za polityką, która celowo prowadzi politykę zwiększania wartości swojej waluty. To po prostu kwestia optyki, w której amerykańscy politycy nie komentują wartości waluty, co zostało jednak zawieszone przez ostatnie cztery lata. Yellen będzie musiała przekonać bardziej sceptyczną kohortę amerykańskich prawodawców, że nowy plan fiskalny Bidena, z kolejnymi wypłatami w wysokości 1400 USD, gdzie jednocześnie podwyżki płacy minimalnej i inne programy bezpieczeństwa są nieco bardziej problematyczne, nie spowoduje niemożliwego do utrzymania wzrostu długu publicznego USA.

Jest to głównym zmartwieniem bardziej konserwatywnych fiskalnie amerykańskich urzędników i coś, do czego Yellen będzie musiała wykorzystać wszystkie swoje polityczne umiejętności. Wyzwaniem dla niej będzie argumentacja, że pilnie potrzebne są dalsze bodźce, aby uporać się z problemem, który w dużej mierze został zaostrzony przez samą politykę, w której Rezerwa Federalna zajmuje czołową pozycję w ciągu ostatnich dwunastu lat.

Z danych makro warto dzisiaj zwrócić uwagę na niemieckie badanie ZEW za styczeń, które ma wykazać niewielką poprawę z 55 w grudniu do 59,4. Ceny ropy zanotowały wczoraj rozczarowujący dzień, z powodu rosnącej liczby zakażeń. Podczas gdy ostatnie cięcia saudyjskie pomogły gwałtownie podnieść ceny, wydaje się, że obawy o słabsze perspektywy popytu zaczynają teraz działać jak kotwica, gdy ceny spadają, z perspektywą dalszych strat w nadchodzących dniach.

Kursy walut: euro, dolar, funt i jen

EURUSD – Spadek poniżej 1,2040 może dać sygnał do dalszych spadków w kierunku 1,1980 i dalej w okolice 1,1800. Opór znajduje się przy 1,2230.

GBPUSD – para poruszała się wczoraj w konsolidacji z oporem przy szczytach z zeszłego tygodnia, w okolicy 1,3710. Dopóki znajdujemy się poniżej tego miejsca, istnieje ryzyko dalszych spadków w kierunku wsparcia na 1,3420. Przełamanie tego miejsca może skierować kurs na 1,3200. Wybicie powyżej 1,3720 otworzy drogę na 1,4000.

EURGBP – poziom 0,8860 utrzymał kurs, jednak brak odreagowania sugeruje, że możliwe są dalsze spadki w kierunku 0,8780 jeśli wsparcie zostanie przełamane. Opór znajduje się przy 0,8930 i dalej w okolicy 0,8980.

USDJPY – para pozostaje w ruchu spadkowym z oporem przy 104,40. Ten poziom jest kluczową barierą dla dalszych wzrostów w kierunku 105,20. Dopóki znajdujemy się poniżej 104,40 tendencja pozostaje zniżkowa, w okolice styczniowych dołków przy 102,60.

WIG20, S&P 500 oraz kurs dolara (indeks USD)

Poland20 –  nastawienie Klientów CMC Markets przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD powiązanym z indeksem WIG20 wskazuje na wyjątkowo pozytywne oczekiwania. 92% wartości wszystkich pozycji na tym instrumencie stanowią pozycje długie, które posiada 68% klientów. Ilość klientów z pozycjami wzrostowymi zwiększyła się od wczoraj o 3 punkty procentowe, ale wartość spadła o 1 punkt.

US SPX 500– sentyment względem kontraktów CFD na indeks S&P500 balansuje w okolicach równowagi, z niewielkim przechyleniem szali w kierunku niedźwiedzi. Pozycje krótkie posiada aktualnie 52% klientów (o 1 punkt procentowy więcej niż jeszcze kilka godzin temu) i stanowią one 53% wartości wszystkich pozycji. Różnica pomiędzy ilością/wartością pozycji byków i niedźwiedzi jest jednak na tyle niewielka, że w ciągu dnia możemy kilkakrtonie obserwować zmiany kolorów żółtego i niebieskiego w obu kategoriach.

CMC USD Index –  rozdarcie inwestorów widoczne jest również na indeksie USD, reprezentującym siłę dolara względem ośmiu głównych walut (EUR, JPY, GBP, AUD, CAD, CHF, CNH i SGD). Pozycje na spadek stanowią 69% wartości wszystkich pozycji na tym instrumencie, jednak widoczna jest znaczna rozbieżność pomiędzy wartością pozycji, a ilością klientów. Pod względem ilości przeważają bowiem pozycje wzrostowe – posiada je 75% klientów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here