Naga MarketsKurs dolara i kurs funta czekają na ważne porozumienia w ten weekend. GBP/USD w górę?Wydaje się, że rozmowy na temat pakietu pomocowego dla gospodarki USA o wartości 900 mld USD oraz brytyjsko-unijnej umowy dotyczącej Brexitu posuwają się naprzód, a ostateczne porozumienia mogą zostać zawarte w weekend. Kurs dolara ma za sobą jednak test ponad 2,5-letnich minimów, a funt szterling po chwilowym wybiciu poziomu 1,36 USD mocniej koryguje w trakcie piątkowej sesji.

  • Analitycy ING przyglądają się sytuacji na głównych walutach: dolarze, euro, funcie i dolarze kanadyjskim przed nadejściem weekendu
  • Ich zdaniem weekend może przynieść porozumienia w sprawie pakietów stymulacyjnych w USA, co ogólnie powinno utrzymać presję na dolarze amerykańskim
  • Oraz porozumienie w sprawie umowy handlowej w ramach Brexitu. To z kolei powinno pozytywnie wpłynąć na kurs funta

Kurs dolara: Bardzo blisko nowej umowy stymulującej

To był przygnębiający tydzień dla dolara, a wczorajszy wzrost Wall Street i osiągnięcie historycznych maksimów dodał jedynie więcej presji, ponieważ inwestorzy znaleźli komfort w perspektywie potencjalnego porozumienia stymulacyjnego dot. gospodarki USA i nadziei na szybsze wprowadzenie szczepionek. Czynniki te z nadwyżką zrekompensowały połączenie dość niepokojącej liczby infekcji (rekordowe przypadki w Niemczech, rekordowa liczba zgonów w USA) i zaskakujący wzrost liczby bezrobotnych w USA.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rynki w dalszym ciągu czekają na dalszy rozwój sytuacji w zakresie pakietu stymulacyjnego, ponieważ rozmowy dwustronne mogą przynieść kompromis, chociaż propozycja może nie być gotowa do zatwierdzenia przez Kongres przed weekendem. Wydaje się, że sentyment do ryzyka może nadal korzystać z wiadomości o negocjacjach, chociaż istnieje ryzyko częściowego zamknięcia (lockdownu) rządu w ciągu weekendu, być może wylewając trochę zimnej wody na optymistyczny rynek.

– Po dłuższym okresie spadku, w miarę zbliżania się świąt Bożego Narodzenia, możemy zacząć dostrzegać oznaki krótkotrwałego odbicia kursu dolara, ale ogólne USD pozostaje pod niedźwiedzią presją, zwłaszcza po tym, jak w tym tygodniu Rezerwa Federalna powtórzyła swoje stanowcze i przyjazne ryzyku stanowisko – komentował ING.

Kurs euro skorzysta z miękkiego dolara, a przed funtem „weekend prawdy”

Miękki dolar cały czas wspiera notowania EUR/USD, a połączenie pozytywnych informacji dotyczących postępów w negocjacjach w USA oraz umowy handlowej między Wielką Brytanią a UE (która miałaby pozytywny wpływ na waluty europejskie) ma potencjał, by w najbliższych dniach wepchnąć tę parę w region 1,23-1,24.

Kolejna rozmowa telefoniczna Johnsona i von der Leyen, która odbyła się wczoraj wieczorem, przyniosła kilka sprzecznych informacji: z jednej strony istnieje szansa na uzgodnienie umowy w najbliższych godzinach, z drugiej utrzymuje się kilka ważnych różnic w poglądach.

Główny brytyjski negocjator David Frost stwierdził, że rozmowy zostały zablokowane, a premier Boris Johnson podkreślił utrzymujący się brak porozumienia w sprawie rybołówstwa. Obie strony są jednak bliżej porozumienia w sprawie drugiego punktu spornego: równych szans. Wydaje się, że ta niedziela jest nowym terminem zawarcia porozumienia.

Kurs funta koryguje w piątek w stosunku do swojego dwuletniego szczytu, ale pozostaje na poziomie, który wyraźnie wskazuje na utrzymujący się optymizm w odniesieniu do porozumienie, a ryzyko spadku GBP pozostaje asymetrycznie wyższe w przypadku jego braku. ING jest zdania, że UE i UK ostatecznie uzyskają porozumienie.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here