Naga MarketsKurs dolara i kurs funta będą blokowane przez politykę i Covid-19, uważa MUFGW krótkim terminie mocniejsze dane z USA oraz protokoły FOMC wspierają kurs dolara, jednak analitycy MUFG są zdania, że w dłuższej perspektywie gołębia polityka Rezerwy Federalnej (Fed) skutecznie ograniczy potencjał wzrostowy USD. Z kolei na froncie brytyjskiej waluty instytucja zakłada delikatnie stłumienie siły GBP przez bardziej ostrożnościowe podejście do wychodzenia z lockdownu przez rząd Wielkiej Brytanii.

  • Kurs funta w czwartek rośnie o 0,5% i ponownie zbliża się do poziomu 1,4 dol.
  • Dolar amerykański po danych z USA oraz protokołach FOMC rósł najsilniej od 3 tygodni, oddalając się od psychologicznego poziomu 90 pkt.
  • W długiej perspektywie MUFG zakłada jednak, że sytuacja polityczna spowoduje blokowanie wzrostów zarówno USD, jak i GBP

Kurs dolara: mocniejsze dane z USA i protokoły FOMC wspierają dolara

Dolar amerykański ustabilizował się w nocy na nieznacznie wyższych poziomach, utrzymując zyski z początku tego tygodnia. Indeks dolara powrócił do środka wąskiego przedziału 90-92, który obowiązuje od grudnia ubiegłego roku. Kurs dolara stracił nieco impetu wzrostowego po tym, jak rentowność obligacji amerykańskich nie zdołała wzrosnąć pomimo opublikowania silniejszych niż oczekiwano danych gospodarczych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rentowność 10-latków spadła z powrotem w kierunku 1,28% po osiągnięciu wczoraj śróddziennego maksimum na poziomie 1,33%. Podczas gdy rentowność 10-letniego amerykańskiego długu wzrosła o około 43 punkty bazowe od początku grudnia, indeks dolara spadł o około 1,0%, podkreślając, że związek między wyższymi długoterminowymi rentownościami w USA a silniejszym dolarem amerykańskim był ostatnio słaby.

Niemniej jednak, uczestnicy rynku nadal obawiają się, że gwałtowny wzrost rentowności w USA spowoduje większe odbicie dolara amerykańskiego, co może zostać spotęgowane przez wciąż wysokie krótkie pozycjonowanie w dolarze amerykańskim.

Fundamentalne argumenty za wzrostem rentowności w USA zostały wczoraj wsparte przez publikację silniejszych niż oczekiwano danych gospodarczych. Okazało się, że sprzedaż detaliczna w styczniu wzrosła znacznie powyżej konsensusu o 5,3%, co było najsilniejszym odczytem od siedmiu miesięcy. Największe wzrosty odnotowano w kategoriach takich jak domy towarowe (23,5%), restauracje/bary (6,9%), meble (12,0%) i sprzęt elektroniczny/sprzęt AGD (14,7%). Wskazuje to na wyraźne przyspieszenie wydatków konsumenckich w I kwartale po słabszej końcówce ubiegłego roku.

Wydaje się, że decyzja Kongresu o uchwaleniu pod koniec ubiegłego roku pakietu stymulacyjnego o wartości 900 mld USD miała bardziej bezpośredni wpływ na wsparcie wzrostu niż oczekiwano. W ramach pakietu większość Amerykanów otrzymała kolejną rundę czeków stymulacyjnych o wartości 600 USD. W styczniu Departament Skarbu USA rozdysponował ponad 130 mld USD środków stymulacyjnych. Skłonność amerykańskich konsumentów do wydawania pieniędzy może świadczyć o większym zaufaniu do ożywienia gospodarczego.

Presja na wzrost rentowności obligacji długoterminowych odzwierciedla rosnące obawy o ryzyko wzrostu inflacji. Obawy te nasiliły się wczoraj po opublikowaniu silniejszego niż oczekiwano raportu o cenach producentów za styczeń.

Ostatnie pozytywne wydarzenia zachęciły uczestników rynku do rozpoczęcia wyceny podwyżek stóp procentowych Fed w 2023 r. co wyprzedza obecne plany instytucji mówiące o utrzymaniu niezmiennych stóp do 2024 r.

– Nie spodziewamy się jednak, aby Fed mógł podwyższyć stopy procentowe do 2023 r. Nie oczekujemy jednocześnie, że Fed zacznie mówić o perspektywie wcześniejszych podwyżek stóp w najbliższym czasie, ponieważ nowy cel inflacyjny daje mu więcej swobody w pozostawieniu stóp na niższym poziomie przez dłuższy czas, nawet jeśli inflacja przekroczy cel – komentuje Lee Hardman, analityk walutowy w MUFG.

W opublikowanym w nocy protokole z posiedzenia FOMC nadal utrzymano gołębi ton, powtarzając, że gospodarka pozostaje daleka od celu i że minie trochę czasu, zanim osiągnięty zostanie znaczący postęp, aby rozważyć ograniczenie QE. Gołębi komunikat Fed będzie miał istotne znaczenie dla odparcia oczekiwań rynkowych dotyczących jeszcze wcześniejszych podwyżek stóp i pomoże ograniczyć potencjał wzrostu i dolara w nadchodzącym roku.

Kurs funta może zostać stłumiony przez ostrożnościowe podejście do zniesienia lockdownu

Funt nadal jest jedną z najlepiej zachowujących się walut w tym roku, co pomogło podnieść wartość GBP/USD w okolice 1,4000 po raz pierwszy od prawie trzech lat. Na początku tego roku funt skorzystał na ograniczeniu ryzyka związanego z Brexitu, zmniejszonym prawdopodobieństwie wprowadzenia ujemnych stóp procentowych przez BoE oraz stosunkowo szybkim wprowadzeniu szczepionek w Wielkiej Brytanii.

Dało to uczestnikom rynku większą pewność, że gospodarka brytyjska będzie w stanie odbić się jeszcze w tym roku po zniesieniu ograniczeń COVID, a jednocześnie szczepienia mogą dać ludziom więcej pewności siebie. Jednak ostatnie doniesienia prasowe w Wielkiej Brytanii sugerują, że rząd brytyjski przyjmie bardzo ostrożne podejście do złagodzenia lockdownu, co może stłumić ożywienie gospodarcze przynajmniej w II kwartale.

Zgodnie z doniesieniami prasowymi, wydaje się, że rząd Wielkiej Brytanii przesunął punkt ciężkości, gdyż obecnie kładzie większy nacisk na ograniczenie liczby nowych przypadków do poziomu poniżej 1000/dzień przed znacznym złagodzeniem restrykcji. Podczas gdy wcześniej kładł większy nacisk na ochronę najbardziej zagrożonych, poprzez dostarczanie szczepionek, aby móc zmniejszyć presję na służbę zdrowia.

Sugerowałoby to, że Wielka Brytania stała się bardziej zaniepokojona rozprzestrzenianiem się mutacji COVID, które mogłyby osłabić skuteczność szczepionek. Plany rządu dotyczące odwrócenia restrykcji staną się jaśniejsze w poniedziałek. Wolniejszy, bardziej ostrożny plan złagodzenia mógłby stłumić część niedawnego optymizmu wobec funta.

Wicegubernator Banku Anglii Dave Ramsden przemawiał wczoraj i zasygnalizował, że instytucja nadal możliwość dalszego rozszerzenia QE, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zauważa on, że BoE może zrewidować niektóre ze swoich własnych ograniczeń dotyczących zakupu obligacji rządowych. QE jest postrzegane jako “wypróbowane i przetestowane narzędzie” i jako takie wciąż jest bardziej prawdopodobne niż wdrożenie ujemnych stóp procentowych, jeśli potrzebne będzie więcej bodźców.

Obecny program QE ma trwać do początku listopada przy obecnym tempie zakupów (4,4 mld GBP/tydzień), a nie przez resztę tego roku, jak planowano. Z tego powodu wicegubernator Ramsden zasygnalizował, że tempo skupu prawdopodobnie zostanie w pewnym momencie spowolnione.

– Obecnie zakładamy, że BoE nie będzie potrzebował dalszych bodźców w 2021, co stanowi korzystniejsze tło dla funta, ale nie trzeba dodawać, że jest to w dużym stopniu uzależnione od silniejszego ożywienia gospodarczego w Wielkiej Brytanii począwszy od II kwartału – podsumowuje Hardman.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: jsw akcje forum | kursy walut forex | euro cena | nasdaq | bankomat blik |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here