Naga MarketsKurs dolara i indeks S&P 500 bez reakcji na FOMC minutes
Jerome Powell, prezes FED

Jeden z dwóch scenariuszy dla gospodarki amerykańskiej zakłada wejście w recesję na przestrzeni bieżącego roku i silniejsze odbicie dopiero w 2021 roku, wynika z protokołów po marcowym posiedzeniu Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC), opublikowanych w środowy wieczór. W dokumencie nie znalazło się jednak nic co mogłoby zaskoczyć rynek, w efekcie czego minutki przetoczyły się przez główne klasy aktywów przez większego echa.

  • FOMC informuje, że warunki handlowe na szerokiej klasie aktywów były mocno napięte
  • Epidemia koronawirusa negatywnie przełożyła się na warunki gospodarcze w wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych
  • Protokoły FOMC przetoczyły się przez rynek bez reakcji. S&P 500 oraz dolar w miejscu

FOMC zauważa spadek rynkowej płynności, jednak nie większy niż w 2008 roku

Wszyscy członkowie Komitetu są zgodni co do tego, że w najbliższych tygodniach aktywność gospodarcza w Stanach Zjednoczonych mocno spowolni, a przyszłość lokalnej ekonomii pozostanie mocno niepewna. FOMC jednocześnie przedstawia dwa scenariusze rozwoju sytuacji, w którym ten bardziej negatywny (i bardziej prawdopodobny) zakłada pojawienie się recesji na przestrzeni bieżącego roku.

FOMC przedstawił dwa wiarygodne scenariusze ekonomiczne, które obejmowały szereg możliwości. Co ważne, przyszłe wyniki gospodarcze zależeć będą od rozwoju epidemii wirusa i środków podjętych w celu jego powstrzymania. W jednym ze scenariuszy aktywność gospodarcza zacznie odbijać w drugiej połowie tego roku. W bardziej niekorzystnym scenariuszu gospodarka wejdzie w recesję w tym roku, z ożywieniem znacznie wolniejszym i pojawiającym się dopiero w przyszłym rokunapisano w protokołach Komitetu.

Zobacz również: Do wakacji gospodarka USA skurczy się o 30%, uważa były szef Fed

Kurs euro utrzymuje się poniżej 1,09 USD, S&P 500 zyskuje 2,4%

Tak jak wspomniano we wstępie, protokoły FOMC przetoczyły się przez rynek bez większego echa. Dolar amerykański utrzymuje około 0,15% zysku do ważonego koszyka walut w trakcie środowej sesji, a para walutowa EUR/USD porusza się poniżej pułapu 1,09 USD.

Ponowną falę przytłumionego optymizmu widać na Wall Street, gdzie S&P 500 odbija o ponad 2,4% i utrzymuje się nad poziom 2700 pkt., drugi dzień z rzędu próbując domykać lukę z 12 marca. W tym samym czasie indeks Dow Jones rośnie o 2,6% i wybija 23 000 pkt., poziom mocno odrzucony we wtorek.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here