Naga MarketsWskaźniki inflacji na świecie pozostają w centrum uwagi w obliczu ciągłych ograniczeń podaży, komentuje Marcin Kiepas z Tickmill w najnowszym programie na antenie Comparic24.tv. Analityk przygląda się najważniejszym wydarzeniom makroekonomicznym w tym tygodniu i analizuje najciekawsze wykresy.

  • Dane z USA obejmują rozpoczęte budowy domów, pozwolenia na budowę, sprzedaż istniejących domów, indeks Philly Fed i Markit flash PMI.
  • W strefie euro w tym tygodniu zostaną opublikowane wskaźniki PMI i zaufanie konsumentów, ale w centrum uwagi znajdą się dane o inflacji
  • W centrum uwagi znajdzie się Wielka Brytania, gdyż szereg danych o inflacji może podsycić i tak już jastrzębie oczekiwania Banku Anglii.W weekend prezes Banku Anglii, Andrew Bailey, powtórzył, że ostatnie przyspieszenie inflacji w Wielkiej Brytanii okaże się tymczasowe, choć rosnące ceny energii oznaczają, że inflacja będzie dalej rosła i pozostanie na wysokim poziomie przez dłuższy czas. Zaznaczył jednak, że podejmie działania, aby zapobiec utrwaleniu się wyższej inflacji poprzez wzrost oczekiwań inflacyjnych.

Perspektywy wolniejszego wzrostu gospodarczego na świecie i bardziej trwałej wysokiej inflacji pozostają w centrum uwagi inwestorów. Perspektywy gospodarcze na świecie pozostają niepewne, a ryzyko związane jest przede wszystkim z wpływem pandemii na niedopasowanie popytu i podaży na rynkach towarów i pracy oraz z reakcjami politycznymi rządów i banków centralnych.

W dalszej części tygodnia globalne “wstępne” wskaźniki PMI za październik dostarczą wczesnych wskazówek na temat aktywności i presji cenowej na początku IV kwartału. Ogólnie rzecz biorąc, oczekuje się, że badania wskażą na kontynuację ekspansji, ale ograniczenia podaży przyczynią się do dalszego osłabienia dynamiki.

Opublikowany w ubiegłym tygodniu protokół z posiedzenia FOMC z września podkreślił podwyższoną niepewność co do perspektyw inflacji i zakresu, w jakim presja ze strony łańcucha dostaw będzie się utrzymywać. Oczekuje się, że dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej w USA za wrzesień pokażą wpływ trwających ograniczeń łańcucha dostaw, przy czym oczekuje się, że tempo wzrostu będzie najwolniejsze od kwietnia. Oczekuje się, że przestoje w przemyśle związane z huraganem Ida również wpłynęły na aktywność.

Oczekuje się, że nastroje wśród amerykańskich budowniczych domów również spadły w tym miesiącu, ponieważ rosnące koszty materiałów i niedobory siły roboczej nadal wpływają na zaufanie. Prognozuje się, że październikowa ankieta NAHB spadnie do 75 z 76.

Członkowie Fed Quarles i Kashkari przemawiają dziś na oddzielnych spotkaniach, choć nie oczekuje się, by skupili się na najbliższym czasie na polityce monetarnej USA. W Wielkiej Brytanii, zastępca prezesa Banku Anglii Jon Cunliffe przemawia na spotkaniu Banku Hiszpanii na temat “Cyfrowe waluty banków centralnych a stabilność finansowa”.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kęty gpw | kurs lewa nbp | orange akcje rekomendacje | najwyższy kurs dolara | dow jones | eurocash akcje notowania | blik – co to jest |


Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here