Naga MarketsKurs dolara i euro odrobią straty do korony norweskiej, twierdzi NordeaAnalitycy Nordea, Dane Cekov oraz Kjetil Olsen, są zdania, że kurs euro oraz dolara amerykańskiego będą w krótkim terminie zyskiwać do korony norweskiej, między innymi z powodu ostatniej korekty na rynku ropy naftowej. Czarne złoto co prawda nadal jest najdroższe od 2014 roku, odsunęło się jednak od testowanych w październiku ekstremów.

Korona norweska straci do euro i dolara w krótkim terminie. Kursy walut oczami Nordea

– NOK kontynuował osłabienie w minionym tygodniu, głównie z powodu niższych cen ropy. Konsolidacja jest prawdopodobnie głównym tematem w krótkim terminie, jednak, jak pisaliśmy wcześniej, ryzyko pozostaje po stronie wzrostów zarówno EUR/NOK, jak i USD/NOK – komentują analitycy Nordea.NOK osłabił się w ciągu ostatniego tygodnia i EUR/NOK jest obecnie notowany w okolicach 9,90. USD/NOK oscyluje wokół 8,55.

Niższe ceny ropy naftowej doprowadziły do osłabienia norweskiej waluty. Ubiegłotygodniowe spotkanie OPEC+ zaowocowało zwiększeniem produkcji o 400 tys. baryłek dziennie, zgodnie z pierwotnym planem kartelu. Negatywny wpływ na cenę ropy mają prawdopodobnie słabsze perspektywy popytu w Chinach w związku z rosnącą ilością zakażeń Covid-19 oraz wypowiedzi prezydenta Joe Bidena, że ceny ropy są niedopuszczalnie wysokie.

Kurs dolara i euro odrobią straty do korony norweskiej, twierdzi Nordea
Cena ropy jednym z powodów umocnienia NOK. Źródło: Nordea

– Z technicznego punktu widzenia, pierwszy poziom oporu dla EUR/NOK znajduje się na 10,00, a następnie w okolicach 10,15. Po stronie spadkowej 9,80, a następnie 9,75 to poziomy wsparcia. Dla USD/NOK widzimy opór w okolicach 8,60-8,70 na plusie i wsparcie w okolicach 8,45 na minusie – prognozuje Nordea.

Kurs euro względem korony norweskiej testował najniższe poziomy od wakacji 2019 roku, jednak taniejąca ropa pomogła EUR/NOK powrócić nad strefę wsparcia wyznaczaną przez analityków Nordea. Obecnie sytuacja techniczna nie wygląda na taką, która mogłaby faworyzować długie pozycje na EUR/NOK, ekonomiści liczą jednak na wyraźniejsze osłabienie norweskiej waluty.

Kurs euro do korony norweskiej, EUR/NOK. Poziomy według analityków Nordea
Kurs euro do korony norweskiej, EUR/NOK. Poziomy według analityków Nordea

Jak zachowa się kurs dolara względem korony?

Na poniższym wykresie widać cenę USD/NOK. Kurs dolara zdaniem Nordea będzie odbijał względem korony norweskiej, a okazją do tego ma być strefa wsparcia rysowana na wysokości 8,45, wspierana przez średnie ruchome oraz 23,6% zniesienia trendu spadkowego obserwowanego od końca sierpnia.

USD/NOK będzie musiał jednak zmierzyć się z silną strefą podażową (zaznaczoną na czerwono):

Kurs dolara i euro odrobią straty do korony norweskiej, twierdzi Nordea
Kurs dolara do korony norweskiej, USD/NOK. Poziomy według analityków Nordea

Na notowania USD/NOK wpływ ma także to, co dzieje się na polu polityki pieniężnej. Jak zauważa Nordea, amerykański bank centralny ogłosił, że zgodnie z oczekiwaniami od połowy listopada zacznie ograniczać zakupy w ramach QE (program luzowania ilościowego) o 15 mld dol. Ponadto, amerykańskie nonfarm payrolls pokazały 530 000 nowych miejsc pracy w październiku, co jest wynikiem lepszym od konsensusu. EUR/USD poruszał się w ciągu tygodnia płasko.

Jednocześnie Norges Bank utrzymał kluczową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25% i potwierdził, że stopa zostanie podniesiona w grudniu, czyli podczas ostatniego posiedzenia w tym roku.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs gbp online | giełda cyfrowy polsat | kurs cdr | akcje pgnige | giełda eurocash | develia giełda | stalprodukt kurs |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here