Naga MarketsKurs dolara i cena złota w dół. USA z postępem prac nad lekiem Covid-19Poprawa nastrojów na rynkach w piątek po informacjach o postępach w pracach nad lekiem przeciw COVID-19. USA ogłaszają kroki w celu otwarcia gospodarki. Informacje te przyćmiły dane z Chin o pierwszym od 1992 r. spadku PKB. Indeksy są wyżej, USD traci do innych walut.


Kurs dolara traci, cena złota spada poniżej 1700 dolarów za uncję

  • Apetyt na ryzyko na rynkach wzmocnił się po informacji Bloomberga, że w testach leku remdesivir firmy Gilead Sciences „obserwuje się szybki powrót do zdrowia pacjentów z gorączką i trudnościami w oddychaniu”. Testy przeprowadzono w Chicago wśród pacjentów w ciężkim stanie zachorowań na COVID-19. Według Bloomberga „prawie wszyscy pacjenci zostali wypisani w ciągu niecałego tygodnia, a tylko dwóch pacjentów zmarło”.
  • Jednak sam Gilead stara się tonować optymizm, twierdząc, że raporty „nie mają żądnej mocny statycznej”.
  • Niezależnie od tego rynki podchwyciły wstępne doniesienia, ciągnąc w górę indeksy giełdowe i osłabiając USD.
  • Rynek zignorował dane o pierwszym od 1992 r. spadku PKB Chin. W I kw. PKB Chin skurczyło się o 6,8 proc. r/r przy prognozie -6 proc. Marcowa sprzedaż detaliczna zmniejszyła się o 15,8 proc. r/r (prog. -10 proc.), świadcząc o presji, jakiej doświadczają konsumenci. Produkcja przemysłowa spadał o 1,1 proc. (prog. -6,2 proc.), co sygnalizuje przyspieszone działania nad restartem aktywności gospodarczej.
  • Prezydent Trump przedstawił także wytyczne dotyczące ponownego otwarcia gospodarki USA, które mogą nadejść w ciągu 4 tygodni. Kryteria dla „Otwierania Ameryki” opierają się na objawach, przypadkach i możliwościach szpitali. Stany będą ogłaszać środki w tym zakresie, podczas gdy dla Nowego Jorku zdecydowano o przedłużeniu zakazu opuszczania domów do co najmniej 15 maja.
  • Wielka Brytania zgodnie z oczekiwaniami przedłużyła lockdown do 7 maja.
  • Japoński Nikkei225 rośnie o 3,1 proc., a Hang Seng zyskuje 2,5 proc. Futures na S&P500 rośnie o 3,3 proc.
  • USD traci na całej szerokości segmentu G10, gdyż rynek odwraca wcześniejszą ucieczkę do bezpiecznych przystani. Najmocniej odbijają NZD, NOK, AUD i CAD. Zyskują też waluty rynków wschodzących.
  • Ropa naftowa WTI dalej pozostaje słaba pod presją obaw o niezrównoważenie popytu i podaży.
  • Złoto zanurkowało z 1715 USD/oz do 1688 USD/oz.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here