Naga MarketsKurs dolara głównym wygranym potencjalnego kryzysu. Sytuacja na EUR/USD, USD/JPY i indeksie USDPomimo prób wymazania zysków, kurs dolara powinien być głównym beneficjentem zbliżającego się kryzysu gospodarczego, a przynajmniej ryzyka jego wystąpienia. Jak na razie jednak euro rysuje krótkoterminowe maksima (EUR/USD), a jen odsuwa się od wielomiesięcznych dołków i realizuje ruch powrotny (USD/JPY).


Kurs dolara (indeks DXY) – zrealizowane cele?

Na wykresie koszyka indeksu dolara widać, że jeszcze wczoraj wieczorem doszło do prawie całkowitej próby wymazania poprzedniej, białej świecy tygodniowej – na co wskazywałem w poniedziałek rano. Kolejne godziny przyniosły odbicie od wsparcia widocznego na ujęciu poniżej.

Wykres tygodniowy BOSSA USD
Wykres tygodniowy BOSSA USD

W tym momencie warto postawić sobie ponownie pytania o to, czy dolar jednak znów nie będzie beneficjentem globalnego kryzysu gospodarczego, który być może się zbliża. Zgoda, że amerykańska gospodarka w sensie statystycznym być może ma teraz więcej do stracenia, niż inne, ale strukturalnie to znacznie większe problemy będzie mieć Azja, czy Europa, niż USA. Ale to już tematy na inne rozważania. Technicznie najbliższe kilkanaście dni najpewniej pokażą, na ile USD ma siłę do odbicia i pozostania w “sztafecie wzrostowej”.

Kurs euro: EUR/USD – nowy szczyt w krótkoterminowym trendzie wzrostowym

Ostatnie dni przynoszą białe świeczki wzrostowe, wczoraj doszło do naruszenia ważnego poziomu oporu w postaci strefy bazującej na dołkach z 30 września i 1 października ub.r. (1,0878-84). Ruch potwierdzany jest przez oscylator RSI9, chociaż jego dynamika wyhamowuje, co może zapowiadać korektę na wykresie bazowym EUR/USD.

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Zwróćmy uwagę na to, że naruszenie strefy 1,0878-84 nie odbyło się poprzez cenę zamknięcia białej, dziennej świecy. To sprawia, że warto będzie obserwować, czy dzisiejsza świeczka zamknie się powyżej w/w poziomu…

USD/JPY – zrealizowany ruch powrotny

Wczorajsze spadki na Wall Street doprowadziły do zejścia USDJPY w okolice 110,00 (minimum wypadło przy 109,88), co jest zbieżne z wskazaniem dla 5-letniej linii spadkowej trendu, która została wybita w zeszłym tygodniu. Obserwowane w kolejnych godzinach odbicie pokazuje, że rejon ten będzie respektowany jako mocne wsparcie, chociaż nie można odrzucić scenariusza w którym rejon 109,90-110,00 zostanie ponownie przetestowany, jeżeli w środę na rynkach akcji nadal byłoby nerwowo.

Wykres dzienny USDJPY
Wykres dzienny USDJPY

Układ dziennych wskaźników nie jest jednak pozytywny, co sugeruje, że hipotetyczny scenariusz kontynuacji zwyżek USDJPY i wybicia szczytu przy 112,22, może nie być tak oczywisty w realizacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here