Naga MarketsKurs dolara (GBP/USD) w obliczu Jackson Hole. Powell zmieni podejście do inflacji/
Jerome Powell, prezes FED

Najważniejszym wydarzeniem trwającego tygodnia jest zdecydowanie przemówienie Jerome Powella, które ma zostać wygłoszone w czwartek podczas wideo konferencji FEDu. Próby przewidywania wydźwięku mowy sprawiają, że kurs dolara pozostaje w miejscu. Kurs dolara w czwartek traci trzeci dzień z rzędu.

  • Rynki spodziewają się, że Rezerwa Federalna będzie jeszcze mocniej gołębia.
  • Według ekonomistów, nasza wiedza o inflacji jest dużo mniejsza niż myśleliśmy.
  • AUD/USD zyskuje w czwartek 0,28%.

Inflacja powyżej celu

Według analityków, głównym aspektem na którym skupi się Powell będzie inflacja.

– Rynki stóp procentowych spodziewają się, że FED będzie gołębi i będzie otwarty na wyższą inflację przez dłuższy czas – powiedział Rick Rieder, analityk BlackRock.

W ramach walki z kryzysem, amerykański bank centralny obniżył stopy procentowe, rozpoczął program nadzwyczajnego zakupu aktywów i zapewnił większą płynność. Decydenci Rezerwy Federalnej mówili o pozwoleniu inflacji na przekroczenie progu 2% już przed pandemią, jednak od tamtej pory nie podjęto żadnych kroków w tym kierunku.

Inflacja w Stanach Zjednoczonych, źródło: tradingeconomics.com

To trwa dłużej niż tylko COVID. Skoro jesteśmy już na poziomie zerowym, oznacza to, że będziemy na nim jeszcze dłużej, a bank centralny będzie jeszcze bardziej agresywny w dążeniu do wypełnienia swojego zobowiązania inflacyjnego. W przeszłości prewencyjnie starali się wyprzedzić presję inflacyjną. To, do czego się teraz przesunęli, to czekanie na trwałą inflację – powiedział Jon Hill, starszy strateg w BMO, w rozmowie z CNBC.

Zobacz również: Jeff Bezos z majątkiem wartym 200 mld dol. Elon Musk zgromadził ponad 100 mld.

Kurs dolara vs eksperymentalna polityka pieniężna

Według Diane Swonk, głównej ekonomistki w Grant Thornton, każda zmiana w polityce inflacyjnej będzie eksperymentem.

Mamy jeszcze wiele pytań dotyczących inflacji. Jesteśmy o wiele bardziej niepewni niż kiedyś. To znaczy, że wszystko jest eksperymentem. Wiemy, że niska inflacja była objawem i przyczyną niskiego wzrostu płac. I to jest inny pogląd niż kiedyś. Myślę, że ważne jest, aby uświadomić sobie technologiczny aspekt tego zjawiska. – uważa Swonk.

Olbrzymia niepewność sprawia, że kurs dolara (USD) w stosunku do większości walut jest prawie nieruchomy. Wyjątek stanowi kurs AUD/USD, który rośnie w czwartek 0,28%, a za jednego dolara australijskiego należy zapłacić 0,72 USD.

Wykres przedstawiający zmianę kursu AUD/USD w ciągu 3 ostatnich dni, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here