Naga MarketsKurs dolara (GBP/USD) i inne waluty czekają na dane makroekonomicznePrzełom maja i czerwca może przynieść istotne odczyty danych makroekonomicznych, zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych. Jest to o tyle istotne, że to od tych publikacji mogą zależeć perspektywy dla rozważań o zacieśnianiu polityki monetarnej w USA.

Dolar czeka na wyniki kluczowych danych makro

Choć tydzień zaczyna się od dnia wolnego w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, to zakończy się kluczowymi danymi z amerykańskiego rynku pracy. Majowy raport o zatrudnieniu prawdopodobnie pokaże wzrost zatrudnienia o 650 tys. etatów, po mniejszym niż oczekiwano kwietniowym wzroście o 266 tys. osób, a stopa bezrobocia prawdopodobnie spadnie poniżej 6 proc. po raz pierwszy od marca 2020 r., kiedy pandemia uderzyła w rynek pracy. Poprawa sytuacji na rynku pracy USA jest dla Rezerwy Federalnej kluczowa w podejmowaniu decyzji o ewentualnym rozpoczęciu dyskusji nad zmniejszeniem programu skupu aktywów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Z Fed płyną jednak głosy, że potrzeba więcej czasu na stabilizację sytuacji, a inflacja będzie przejściowa i nie wpłynie na zmianę obecnej polityki monetarnej. Fed musi się jednak zastanowić nad jeszcze jednym problemem, ponieważ w ubiegłym tygodniu pobity został rekord w transakcjach reverse repo, przez które bank centralny ściąga nadpłynność z rynku. Jeśli coś miałoby się zmieniać, to próba stabilizacji sytuacji na rynku pieniężnym.

W USA badania ISM PMI powinny zasygnalizować solidne tempo wzrostu produkcji i usług w maju, dzięki wysiłkom na rzecz ponownego otwarcia kraju, ciągłemu wsparciu rządowemu i jednej z najbardziej udanych kampanii szczepień na świecie. Inne ważne publikacje to zamówienia w fabrykach, zmiana zatrudnienia ADP czy indeks produkcji Dallas Fed.

Jako że napędzane szczepionkami ponowne otwarcie gospodarki nabiera tempa, w Wielkiej Brytanii ostateczne wskaźniki Markit PMI mogą potwierdzić, że brytyjskie przedsiębiorstwa sektora prywatnego, wspierane przez rekordowy wzrost w całym sektorze wytwórczym i najszybszy wzrost produkcji od października 2013 r. w sektorze usług, miały w maju najlepszy miesiąc od dwóch dekad. Niemniej jednak, dane wstępne pokazały, że presja kosztowa była najsilniejsza od prawie trzynastu lat. W międzyczasie można oczekiwać, że wstępne dane pokażą, że wzrost brytyjskiego budownictwa pozostaje w okolicach 6,5-letnich maksimów.

W Europie wstępne dane dotyczące inflacji w strefie euro za maj mogą pokazać przyspieszenie presji cenowej, a główne dane prawdopodobnie osiągną cel EBC na poziomie nieco poniżej 2 proc., choć bank centralny przypisuje to głównie niskiemu efektowi bazy z zeszłego roku. W międzyczasie inwestorzy będą również śledzić ostateczne wyniki badań Markit PMI dla strefy euro, Niemiec i Francji, podczas gdy Włochy i Hiszpania opublikują swoje wstępne szacunki.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: comparic | cena euro | brokerzy stp | jak kupić bitcoin | notowania eurocash | analiza dax | de30 |


Conotoxia

invest

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here