Naga MarketsKurs dolara. Funt (GBP/USD) oraz euro (EUR/USD) na wykresach technicznychWprawdzie wczoraj Wall Street zakończyła handel przeceną, a powody do zmartwień dał Apple, który poinformował o zmniejszeniu produkcji Iphone’ów za sprawą trudności w Chinach, oraz na rynku części, ale dzisiaj kontrakty terminowe szybko wymazały ten spadek.

Kurs dolara czeka na ważne dane

Wątek przytoczony przez Apple’a nie jest nowy, tego typu informacje będą się jeszcze pojawiać na zasadzie rezonowania kryzysu energetycznego, który jednak być może zaczyna właśnie jakieś przesilenie. Wystarczy zerknąć na notowania cen gazu, czy węgla – hiperbola została przerwana. Teraz oczy inwestorów będą zwrócone na rynek ropy. Jeżeli tu ceny zaczną spadać, to może zacząć pozytywnie wpływać na globalny sentyment. Pośrednio też na zasadzie, że gorzej już być nie może.Ciekawy wątek mamy na rynku amerykańskiego długu. Po fazie silnego wzrostu rentowności, rynek wszedł w korektę. Ta może być pogłębiona, gdyż sam fakt taperingu w wydaniu FED został już zdyskontowany, a temat podwyżki stóp procentowych może zacząć być spychany przez FED, jeżeli „gołębie” będą mieć ku temu argumenty – chwiejny rynek pracy i publikowana dzisiaj inflacja CPI – na ile zaskoczy dalszym wzrostem, a na ile nie? Od ponad kilku dni wskazuję, że można wskazać te waluty, które zachowują się lepiej wobec dolara i najpewniej utrzymają tą tendencję. To może być jeszcze wyraźniejsze, jeżeli dojdzie do wspomnianego zwrotu na globalnym sentymencie.

Kurs funta. GBP/USD – przed kolejną falą wzrostową?

Funt jest dzisiaj jednym z liderów FX w przestrzeni G-10. Argumenty są te same – to oczekiwania związane z potencjalnym zaostrzeniem polityki przez Bank Anglii jeszcze w tym roku – nasiliły się one po komentarzach prezesa BOE z weekendu. Rynek tym samym liczy się z tym, że decydenci zaczną podnosić stopy zanim wygaszą skup aktywów. Niemniej ten drugi wątek może w takiej sytuacji zmaterializować się też szybciej niż to zakładano wcześniej.

Dzisiaj opublikowana została seria danych makro (bilans handlowy, produkcja przemysłowa), ale nie przeszkodziły one w realizacji koncepcji zwyżek. Analogicznie, rynek mniej przejmuje się ryzykiem politycznym. Nie jest pewne, czy Brytyjczycy osiągną to co zamierzają w temacie renegocjacji protokołu północnoirlandzkiego z UE i nie zaczną (już na serio) straszyć zerwaniem umowy Brexitowej (Art. 16).

Wykres dzienny GBPUSD
Wykres dzienny GBPUSD

Technicznie nie można jednak wykluczyć, że GBPUSD wchodzi w nową falę wzrostową, po tym jak poprzednia została zrealizowana w pierwszym tygodniu października. Wpierw jednak konieczne będzie pokonanie oporów wokół 1,3640 i dalej 1,3670. Na zasadzie równości fal impuls wzrostowy mógłby nas wynieść ponad poziom 1,38. To mogłoby zaistnieć w sytuacji, kiedy dolar wszedłby w wyraźniejszą falę słabości na szerokim rynku.

Kurs euro. EUR/USD – przesilenie tuż, tuż?

Wczoraj EURUSD minimalnie naruszył wcześniejszy dołek przy 1,1528, ale dzisiaj szybko odbija w górę. Inflacja CPI w Niemczech na poziomie 4,1 proc. r/r teoretycznie nie jest zaskoczeniem, ale może zacząć prowokować do tego, na ile ostatnia „gołębia” retoryka EBC jest właściwa. Niemniej kluczowym elementem dla EURUSD może stać się słaby dolar, w czym może pomóc poprawa sentymentu na globalnych rynkach (ustabilizowanie cen energii, niższe rentowności obligacji, mniejsze obawy o zyski spółek w USA itd.).

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Analiza techniczna pokazuje dywergencje na dziennym układzie RSI9, które mogą stać za impulsem wzrostowym w kolejnych dniach. Mocny opór to rejon spadkowej linii trendu przy 1,17. Niemniej wcześniej, mamy już ważne okolice 1,1561, których wybicie poprawi nam układ techniczny.

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here