Naga MarketsKurs dolara (EUR/USD) osiągnął rekordowy poziom w tym roku, schodząc poniżej 1,1200Wczoraj wieczorem zostały opublikowane zapisy rozmów prowadzonych podczas ostatniego posiedzenia FOMC. Odczyt mógł umocnić dolara amerykańskiego. Kurs EUR/USD osiągnął rekordowy poziom w tym roku, schodząc poniżej 1,1200.

Kurs EUR/USD znalazł się poniżej poziomu 1,1200

Jak wynika z tzw. minutek, przedstawiciele Rezerwy Federalnej zauważyli, że bank centralny powinien być przygotowany do dostosowania tempa skupu aktywów i podniesienia stóp procentowych wcześniej, niż przewidywano. Przyspieszone reakcje mogą być spowodowane utrzymywaniem się wysokiej inflacji, gdy jednocześnie ścieżka wzrostu dla gospodarki pozostanie zależna od sytuacji epidemicznej.Widać zmianę nastawienia wśród członków Fed

Decydenci Fed wskazali, że niepewność co do perspektyw inflacji wzrosła, a znacząca presja cenowa powinna utrzymywać się dłużej, niż wcześniej oczekiwano z powodu utrzymujących się wąskich gardeł podaży. Jednocześnie członkowie FOMC zgodzili się, że postępy w szczepieniach i złagodzenie ograniczeń powinny nadal wspierać ożywienie gospodarcze i wzrost zatrudnienia, a także spadek inflacji. Ryzyka dla perspektyw wzrostu pozostają jednak wysokie.

Mary Daly, prezes Fed z San Francisco, powiedziała wczoraj, że widzi argumenty za przyspieszeniem ograniczania zakupów obligacji przez Fed. Oznacza to zmianę nastawienia, wcześniej bowiem była o wiele ostrożniejsza w tej kwestii.

Mocne dane z amerykańskiej gospodarki

Liczba cotygodniowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA spadła do najniższego poziomu od 1969 r. PKB za III kwartał został skorygowany w górę do 2,1 proc., a inflacja PCE w USA przyspieszyła w październiku o 0,6 proc. w relacji do miesiąca poprzedniego, co może wskazywać na ostre ożywienie gospodarcze i utrzymującą się presję cenową.

Co więcej, wydatki osobiste w USA wzrosły w październiku o 1,3 proc., wobec 0,6 proc. wzrostu we wrześniu. Odczyt przewyższył też prognozy rynkowe na poziomie 1 proc. Jest to wzrost piąty z rzędu i największy od 7 miesięcy. Amerykańscy konsumenci nadal wydają więcej w obliczu dużych podwyżek płac i pomimo rosnących cen. Amerykanie w październiku więcej pieniędzy przeznaczali na zakup samochodów oraz na podróże międzynarodowe.

Ile podwyżek stóp procentowych w 2022 r.?

Dane zdają się pokazywać, że amerykańska gospodarka może być w dobrej kondycji, co może uzasadniać przyspieszenie zmniejszania tempa skupu. Niebawem rynek może skupić się na tym, ile będzie podwyżek stóp procentowych w USA w 2022 r., ale tutaj podpowiedź pojawi się dopiero w grudniu, gdy Fed opublikuje swoje projekcje makroekonomiczne.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here