Naga Markets

Kurs dolara (EUR/USD) łapie równowagę. Inwestorzy porzucają japońskie akcjeNotowania dolara zdają się stabilizować po dość burzliwych zmianach, na które mogły wpływać wypowiedzi prezesa Rezerwy Federalnej. W relacji do euro kurs USD osiąga 1,1320, a indeks dolara wynosi ok. 96 pkt.

Kurs dolara odrabia straty. FED chce być gotowy na dłuższą walkę z inflacją

Rynki próbowały ostatnio wyceniać ryzyko związane z wariantem omikron koronawirusa oraz jastrzębimi uwagami Jerome’a Powella, prezesa Rezerwy Federalnej.Powell powtórzył w środę w kongresie, że decydenci Fed będą dyskutować o wcześniejszym zakończeniu programu skupu obligacji na kolejnym posiedzeniu. Podkreślił też potrzebę gotowości do reakcji na ewentualność, że wysoka inflacja nie ustąpi w drugiej połowie przyszłego roku. A tego wydaje się oczekiwać większość analityków.

Niepewność wokół nowego wariantu koronawirusa i jego wpływu na gospodarkę nadal może ciążyć dolarowi. Stany Zjednoczone właśnie zgłosiły pierwszy przypadek wariantu omikron.

Stany Zjednoczone mogą wycofać się z uwolnienia strategicznych rezerw ropy

Kontrakty terminowe na ropę WTI zdają się w czwartek stabilizować powyżej 66 USD za baryłkę. Dochodzi do tego w oczekiwaniu, że OPEC+ może wstrzymać wzrost dostaw surowca z powodu obaw, że omikron zaważy na globalnej gospodarce i w rezultacie może zmniejszyć popyt na paliwa.

OPEC i jego sojusznicy mają w czwartek zdecydować, czy wypuścić na rynek więcej ropy, jak wcześniej planowano. Czy też ograniczyć podaż, gdyż ceny ropy mogły spaść z powodu obaw związanych z nowym wariantem koronawirusa oraz uwolnienia rezerw strategicznych przez głównych konsumentów surowca, m.in. USA.

David Turk, amerykański wiceminister ds. energii, powiedział, że administracja prezydenta Joe Bidena może zmienić termin uwolnienia strategicznych zapasów ropy, jeśli ceny energii na świecie znacznie spadną. Tymczasem oficjalne dane EIA pokazały, że zapasy ropy w USA spadły w ubiegłym tygodniu mniej, niż oczekiwano, a zapasy benzyny i destylatów wzrosły ponad miarę oczekiwań, prawdopodobnie z powodu słabnącego popytu.

Omikron zaszkodził giełdzie w Japonii?

Inwestorzy zagraniczni sprzedawali japońskie akcje netto przez drugi tydzień z rzędu, porzucając ryzykowne aktywa po pojawieniu się mutacji omikron. Wykrycie nowej wersji koronawirusa skłoniło wiele krajów do wprowadzenia ograniczeń w podróżowaniu. Podsyciło też obawy o opóźnienie globalnego ożywienia gospodarczego.

W tygodniu poprzedzającym 27 listopada obcokrajowcy sprzedali japońskie akcje o wartości netto 309,6 mld jenów, co oznacza wzrost z poziomu 47,2 mld jenów w poprzednim tygodniu. Tylko w ostatnim miesiącu indeks Nikkei spadł o ponad 6 proc. w stronę 27 tys. pkt.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: enea kurs | intercars gpw | comarch akcje prognozy | biomed-lublin akcje | neuca gpw | kurs zlotego | akcje jsw |


Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here