Naga MarketsPliki dolarów amerykańskichNotowania USD/ZAR rosną dziś na nowe szczyty po obniżeniu przez ostatnią agencję z wielkiej trójki ratingu do poziomu śmieciowego. Kurs przekraczał 18,00 a teraz cofa się do szczytów z 23 marca. Moody’s w komentarzu do decyzji podkreślał wymakającą się spod kontroli sytuację finansów publicznych i bardzo słabą strukturę wzrostu. Krok był oczekiwany, ale można spodziewać się kontynuacji odpływu kapitału i słabości randa.


Złe informacje napływają również dla rubla (i nie chodzi tylko o pikujący kurs ropy) oraz liry. Rubel i rand w tym roku straciły ponad 20 proc. i są najsłabszymi z walut EM. W ostatnim raportowanym tygodniu Rosji i Turcja odnotowały silne spadki poziomu rezerw walutowych. Sytuacja Rosji w bilansie płatniczym była dotychczas o niebo lepsza (nadwyżka na rachunku bieżącym) niż Turcji, która w tym zakresie tradycyjnie charakteryzowana jest przez nierównowagi zewnętrzne. Spadek przychodów eksportowych wieszczy spore problemy w kolejnych miesiącach a w zestawieniu z kurczącymi się rezerwami skutkuje to obniżeniem kluczowych wskaźników międzynarodowej płynności gospodarki.

Takich problemów nie ma złoty, który i tak (zachowując skalę) jest słaby. EUR/PLN krąży ponad 4,50 i dryfuje w kierunku 4,55. Spodziewamy się wzrostu awersji do ryzyka, który uniemożliwi złotemu odrabianie strat.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here