Naga Markets

Kurs dolara do złotego będzie spadał w 2021 roku zdaniem BNP ParibasKurs dolara zaliczył dość burzliwy 2020 rok. Wystarczy wspomnieć, że w ostatnich 12 miesiącach dolar był w pewnym momencie tak drogi jak 4,30 zł, a w innym tak tani jak 3,61 zł. Ekonomiści BNP Paribas zwrócili uwagę na szereg ryzyk, które mogą wpłynąć na dalsze wahania kursu w nadchodzącym roku i podali swoje przewidywania dla kursu USD/PLN na koniec marca oraz grudnia 2021 roku.

  • Znaczna część rynkowych ekspertów spodziewa się osłabienia dolara w 2021 r. Opinię to podziela także większość menedżerów dużych amerykańskich funduszy
  • Aprecjacja kursu USDPLN pod koniec 2020 roku jest częściowo wynikiem działań NBP w grudniu
  • Polski bank centralny interweniował wtedy na rynku walutowym celem osłabienia złotego

Kurs USD/PLN po 3,43 zł na koniec roku zdaniem BNP Paribas

Kurs dolara w kwietniu 2020 roku dobił do okolic 4,30 zł, które były najwyższymi poziomami notowanymi od 16 lat. Wyznaczenie lokalnych maksimów okazało się jednocześnie początkiem trendu spadkowego, który sprowadził notowania dolara do 3,73 zł na zamknięcie 2020 roku.Do połowy grudnia kurs USDPLN kontynuował spadek osiągając poziom w okolicy 3,61 czyli najniższy od dwóch lat. Powyższe było efektem w dużej mierze osłabienia amerykańskiego dolara w odpowiedzi na wzrost apetytu na bardziej ryzykowne aktywa po doniesieniach o pojawianiu się szczepionki na Covid-19 oraz mniejszą niepewność związaną z czynnikami geopolitycznymi. Niższa awersja do ryzyka przekładała się na napływ kapitału na rynki emerging markets, do których nadal zaliczana jest Polska. – podsumowali ostatnie rynkowe sentymenty ekonomiści BNP Paribas.

Zwrócili także uwagę na deklaracje Rady Polityki Pieniężnej dotyczące kursu złotego wygłoszoną pod koniec grudnia 2020 roku w oficjalnym komunikacie z posiedzenia. Ich zdaniem umocnienie naszej waluty może ograniczać tempo ożywienia gospodarczego w 2021 roku.

Kurs dolara do złotego będzie spadał w 2021 roku zdaniem BNP Paribas
Notowania kursu USD/PLN. Źródło: tradingview.com

Co więcej, RPP stwierdziło, że od teraz interwencje walutowe dołączyły do zestawu instrumentów, które NBP będzie stosował jako narzędzia luzowania polityki pieniężnej w celu pobudzenia gospodarki.

Zresztą, NBP przyznał się do przeprowadzenia w połowie grudnia interwencji mającej na celu osłabienie złotego. Było to pierwsze takie działanie od kwietnia 2010 roku, czyli od ponad dekady. Zatem, takie stwierdzenie w komunikacie może zdaniem ekonomistów BNP Paribas być zapowiedzią kolejnych interwencji.

Dodatkowo, potencjalnie obniżyć notowania kursu USD/PLN może zwiększenie programów luzowania polityki monetarnej przez Stany Zjednoczone, czy lepsze niż oczekiwane dane makroekonomiczne w kraju i na świecie.

Jednak nie brakuje także ryzyk, które miałyby spowodować wzrost kursu USDPLN. Wśród nich, eksperci BNP Paribas wymieniają wysoki popyt na dolara na rynku z uwagi na jego charakter “bezpiecznej przystani”, wydłużenie lockdownu w Polsce czy wzrost skali zakupów papierów dłużnych przez NBP, a także potencjalna obniżka stóp procentowych w Polsce.

NED

– Według modeli ekonometrycznych ekonomistów BNP bieżący kurs USDPLN znajduje się wyraźnie powyżej poziomu kursu równowagi w krótkim terminie. Na koniec 1Q21 ekonomiści BNP Paribas oczekują notowań USDPLN w okolicach 3,59, natomiast w perspektywie końca 2021 roku jest to poziom 3,43. – podsumowali analitycy BNP Paribas.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here