Naga MarketsKurs dolara do jena z szansą na wzrosty? To dobry czas na kupno USDJPYPomimo, że ostatni kwartał 2019 roku był bolesny dla jenowych byków, to jeśli historia ma się powtórzyć, to odbicie może czaić się tuż za rogiem. Pierwsze oznaki poprawy sytuacji widać chociażby już dziś, w poniedziałek USDJPY znajduje się 0,21% pod kreską. Co dalej?


Jen z szansą na umocnienie na początku 2020 roku?

Biorąc pod uwagę statystykę 10 ostatnich lat, styczeń okazał był korzystnym miesiącem dla japońskiej waluty (70% dla jena, 30% dla dolara). Analitycy z Tokio spodziewają się również powtórki w 2020 roku. Dlatego też spadki USDJPY na początku 2020 roku są prawdopodobnym scenariuszem.

Argumenty za silniejszym jenem są poparte sezonowym schematem, który powoduje, że dolar zazwyczaj osłabia się na początku roku, podczas gdy światowi inwestorzy sprzedają swoje udziały w dolarach, aby dokonać nowych inwestycji za granicą.

Kurs USDJPY
Źródło: Bloomberg

“Dolar-jen umocnił się tylko raz od 2014 roku w styczniu”, powiedział Yuji Saito, dyrektor walutowy w Credit Agricole w Tokio. “Biorąc to pod uwagę, inwestorzy mogą chcieć sprzedać dolara pod koniec roku lub na początku przyszłego.”

Po ostatnim wyprzedaniu jena prognozuje się odbicie, a to głównie z powodu poprawy stosunków handlowych między USA a Chinami, oraz oznak ożywienia w światowej produkcji i pozytywnych wyników wyborów w Wielkiej Brytanii.

“Istnieje nerwowość związana z aktywnym kupnem dolara, ponieważ styczniowy wzlot jena był dość duży w ostatnich latach”, powiedział Takuya Kanda, dyrektor generalny Gaitame.com. Uczestnicy rynku są również ostrożni, biorąc pod uwagę flash-crash widziany w styczniu tego roku, dodał.

Zobacz także: Prognozy redakcji Comparic.pl na rok 2020 – Rynek surowcowy!

Sytuacja techniczna na kursie dolara do jena

Patrząc technicznie na parę walutową USDJPY, doszło do obrony kluczowego oporu przy poziomie 110.65. Po kolejnej nieudanej próbie wybicia górą, cena dynamicznie zawróciła. W konsekwencji ostatnich spadków, kurs znalazł się poniżej wsparcia przy 109,20, co może wskazywać na dalszy ruch w kierunku południowym. Tak długo jak notowania znajdują się poniżej – obowiązuje tendencja spadkowa. Dodatkowo warto zauważyć, że cena po raz pierwszy od kilkunastu sesji znalazła is poniżej średniej z ostatnich 100 okresów, co również przemawia za dalszymi spadkami. W przypadku takiego scenariusza, celem dla sprzedających może być nawet wsparcie przy 108,45. O wzrostach można myśleć dopiero w momencie powrotu powyżej 109,2.

Wykres USDJPY
USDJPY interwał H4


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here