Naga MarketsKurs dolara deklasuje NZD i AUD po danych z Antypodów. PKB silnie w dółCzwartkowa noc czasu polskiego obfitowała w serię ważnych danych makroekonomicznych z Antypodów. Przed godziną 01:00 inwestorzy poznali informacje dotyczące nowozelandzkiego PKB, którego dynamika spowalniała najsilniej w historii. O godzinie 03:30 pojawił się natomiast raport z australijskiego rynku pracy. Zarówno NZD jak i AUD tracą w czwartek w stosunku do dolara amerykańskiego reagując na opublikowane statystyki gospodarcze.

  • W drugim kwartale Nowa Zelandia wpadła w najgłębszy w swojej historii spadek gospodarczy
  • Powodem tego była walka z pandemią koronawirusa która sparaliżowała działalność biznesową
  • W Australii zanotowano natomiast spadek stopy bezrobocia do poziomu 6,8% z 7,5% raportowanych w lipcu oraz przyrost nowych etatów o 111 tysięcy (wobec 114 z lipca)

PKB Nowej Zelandii skurczyło się o ponad 12% w ujęciu kwartalnym

Produkt krajowy brutto skurczył się o 12,2 proc kw/kw. Przyczyną jest zastój w działalności gospodarczej, ponieważ wprowadzono ścisły ogólnokrajowy lockdown w kwietniu i częściowy w maju. Zmusiło to prawie wszystkich do pozostania w domu, a firmy do zamknięcia. Z drugiej strony gospodarka Nowej Zelandii odbije się szybciej, podczas gdy inne narody nadal walczą z drugą falą koronawirusa – informowali analitycy TMS Brokers.

Prognozy Departamentu Skarbu opublikowane w środę pokazały, że chociaż reakcja Nowej Zelandii na COVID-19 pomogła złagodzić krótkoterminowy szok gospodarczy, to jednak ogromne zadłużenie opóźni pełne ożywienie. Dane o PKB będą miały niewielki wpływ na politykę banku centralnego, który na posiedzeniu 23 września ma utrzymać stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie 0,25 proc.

Kilka godzin później dane makroekonomiczne publikowała również Australia. Te z kolei okazały się lepsze od oczekiwań analityków, a stopa bezrobocia kurczyła się do poziomu 6,8%. Nie zmienia to jednak faktu, że AUD podobnie jak NZD w czwartek musi uznać wyższość USD.

Plus500

Kurs dolara zyskuje 0,55% do NZD. AUD traci do amerykańskiego kuzyna 0,3%

Nocne dane przełożyły się na silniejszy spadek dolara nowozelandzkiego. Popularny kiwi po środowym teście poziomu 0,6750 i lokalnych maksimów, koryguje w czwartek, utrzymując się jednak nadal nad wsparciem wyznaczanym przez maksima z przełomu lipca i sierpnia.

Z kolei AUD/USD testował przez chwilę tygodniowe minima, oddaje jednak część spadków utrzymując się poniżej poziomu 0,73 USD. Ostatecznie para walutowa tracie około 0,3% i pozostaje w wąskiej konsolidacji.

Dolar amerykański jest natomiast najsilniejszą walutą czwartkowej sesji korzystając z umocnienia, które zapewniło mu środowe posiedzenie Fed.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here