Naga MarketsKurs dolara czeka upadek i zagłada? Prognozy są przesadzone twierdzi analityk
Król dolar utrzyma swoją pozycję?

Czy dolar amerykański może upaść? Czy kurs USD może spaść do wartości bliskich zeru, a światowe rezerwy, gospodarka i dług przejmą inną walutę: przykładowo euro lub jena? Zdaniem niezależnego analityka Bruce’a Wildsa, realizacja takiego scenariusza wydaje się mało prawdopodobna. Nawet pomimo faktu, że coraz częściej ostrzegają przed nim ekonomiści z różnych części świata oraz sympatycy kryptowalut.

  • Upadek lub poważna przecena którejkolwiek z czterech głównych walut rezerwowych na świecie zniszczy mit, że główne waluty są bezpieczne.
  • Patrząc na alternatywne waluty, które mamy przed sobą, dolar jest bez wątpienia królem.
  • Nie wolno lekceważyć przewagi dolara jako waluty rezerwowej świata ani wielkości długu, który pływa po całym globie, a na który składają się umowy oparte na dolarze.Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Kurs dolara zdaniem wielu upadnie. Czy jest to jednak możliwe?

Wielu inwestorów dochodzi w ostatnich miesiącach do wniosku, że kurs dolara czeka upadek. Przewidywania dotyczące upadku USD są jednak zdaniem Bruce’a Wildsa prawdopodobnie przedwczesne i przesadzone. W ostatnim czasie kombinacja czynników spowodowała, że ludzie zaczęli obawiać się przechowywania swojego majątku w dolarze. Wywołało to ogromne zainteresowanie zarówno metalami szlachetnymi, jak i kryptowalutami.

Te artykuły również Cię zainteresują
Trend do osłabiania dolara i innych walut fiat napędzany jest przez kilka czynników. Jednym z nich jest pomysł, że rządy obrały sobie za cel gotówkę i chcą przenieść ludzi do społeczeństwa “bezgotówkowego”, w którym kontrolują każdy ruch. Inna jest zakorzeniona w przekonaniu, że inflacja wkrótce zacznie ciążyć coraz mocniej oszczędzającym, gdy waluty zostaną zdeprecjonowane.

– The Sounding Line opublikował ostatnio artykuł o tym, jak Stanley Druckenmiller, który zasłynął z bardzo udanych transakcji walutowych, w tym “złamania” Banku Anglii powiedział, że spodziewa się, iż dolar amerykański straci status waluty rezerwowej w ciągu 15 lat z powodu “całkowicie niewłaściwej” kombinacji radykalnych bodźców monetarnych i fiskalnych. Wiele osób się z nim zgadza, pytanie tylko, jak szybko dojdzie do poważnej korekty. Oczywiście, 15 lat to nie jest jutro i trudno jest patrzeć tak daleko w przyszłość – komentuje Wilds.

Niezależny analityk i inwestor twierdzi, że waluty od kilku lat są przedmiotem hiper-manipulacji. Pieniądze fiat mają tendencję do tworzenia schronienia przed zmiennością. Dzieje się tak dlatego, że raz umieszczone bogactwo w tym raczej zamkniętym systemie, ma tendencję do pozostawania w nim. W końcu prawa i zasady zniechęcają do wyrwania się na wolność. To właśnie skoordynowana zmowa głównych banków centralnych pozwoliła na istnienie takiego rozkładu sił. Fakt, że nie zostało to dostrzeżone  nie gwarantuje, że system będzie trwał. Upadek lub poważna przecena którejkolwiek z czterech głównych walut rezerwowych świata zniszczy mit, że główne waluty są odporne na los, który nawiedzał pieniądz fiat w całej jego historii.

Z biegiem lat kraje stały się bardzo sprawne w koordynowaniu polityki gospodarczej: swapy walutowe są tylko jednym z używanych przez nie narzędzi, innym jest inwestowanie w akcje. Oznacza to, że w ciągu ostatnich kilku lat bankierzy centralni opracowali więcej narzędzi do manipulowania walutami i utrzymywania ich w wąskim przedziale, który nie będzie wstrząsał rynkową łodzią. Kiedy kurs dolara zaczął gwałtownie rosnąć pod koniec 2014 r., zaczął narastać strach i rosły obawy o stres, jaki wywoływał w krajach, które miały duży dług, który musiałyby spłacać w USD, a nie we własnej walucie. To pozwoliło prezesowi Fed Powellowi obrać kurs, który osłabił dolara, a tym samym Fed wsparł rynki na całym świecie.

Salda banków centralnych eksplodowały

Pogląd, że wartość dolara gwałtownie spadnie, opiera się na przekonaniu, że kiedy naród posługujący się walutą fiat nie jest w stanie kontrolować swojego budżetu, jego waluta ostatecznie ucierpi.

– Podobnie jak wielu Amerykanów, byłem przeciwny naszemu rosnącemu zadłużeniu i zastanawiałem się, czy nie zniszczy ono dolara, jednak patrząc na mizerne alternatywne waluty, które mamy przed sobą, dolar jest bez wątpienia królem. Historia pokazuje, że ogromne wahania walutowe mają tendencję do destabilizowania rynków. Jest to jedyna rzecz, której nie potrzebuje teraz światowa gospodarka, przy całej niepewności, jaka panuje na niestabilnym rynku walutowym. Musimy pamiętać, że w naszym nowoczesnym systemie finansowym, kapitał może wymknąć się i wypłynąć z kraju szybciej niż jego rząd może stworzyć nowe sposoby na wzmocnienie waluty – wyjaśnia Wilds.

invest
Bilanse finansowe banków centralnych na całym świecie poszerzyły się w trakcie pandemii koronawirusa

Jeśli chodzi o pomysł, że Chiny zdołają zniszczyć dolara poprzez zmniejszenie swoich udziałów w amerykańskich obligacjach skarbowych w celu wsparcia juana, ich zdolność do przeprowadzenia takiego planu jest wątpliwa. Musimy pamiętać, że światowy rynek walutowy to skomplikowane miejsce pełne ścieżek, które się rozchodzą lub schodzą, a wiele narzędzi stosowanych przez rynki jest jak miecz obosieczny, który tnie w obie strony. Chiny przekonają się, że jeśli kurs dolara znacznie spadnie, usłyszą więcej wezwań do nałożenia ceł i taryf na swój eksport do Ameryki w celu zmniejszenia deficytu handlowego.

Swapy walutowe stwarzają iluzję stabilności

– Powstrzymajcie się od nazywania mnie Kapitanem Oczywistym kiedy twierdzę, że waluty są handlowane w fałszywym paradygmacie, a inwestorzy powinni przygotować się na brutalne przebudzenie, kiedy wartości walutowe ulegną zmianie. Zbudowano tamę, która ma chronić stabilność rynku, ale presja jest coraz większa, a kiedy pęknie, spowoduje poważne szkody – komentuje Bruce Wilds.

Częściowo jest to zbudowane na błędnym przekonaniu, które wielu inwestorów zaakceptowało – przekonaniu, że główna waluta nie może upaść lub załamać się. To błędne przekonanie stanie się jeszcze bardziej widoczne, gdy wzrosną obawy o przyszłość jena i euro. Obie te waluty mogą mierzyć się z poważniejszymi problemami w przyszłości. Chociaż ludzie zwracają uwagę na fakt, że za dolarem stoi Ameryka z szybko rosnącym długiem narodowym, to jest to nic w porównaniu z problemami, z jakimi borykają się Japonia i strefa euro.

Fakt, że kraje rozwijają się w różnym tempie jest problemem, który od wieków prześladuje unie walutowe. Konkurencyjność i produktywność rozwijające się w różnym tempie prowadzą do przesunięcia bogactwa i dużych nierówności we wzroście pomiędzy członkami unii walutowej. Kiedy unii dolarowej w Stanach Zjednoczonych groził rozpad w czasie Wielkiego Kryzysu z powodu zróżnicowanych warunków gospodarczych i nierównego potencjału widocznego między stanami, rząd federalny uznał za konieczne uchwalenie federalnych transferów dochodów z dobrze prosperujących stanów, aby wspomóc te, które borykają się z problemami.

Budżet federalny szybko wzrósł, a praktyka transferów dochodów z jednego stanu do drugiego w celu związania stanów jako unii na stałe wpisała się w system amerykański. Podczas gdy w Stanach Zjednoczonych nadal obowiązuje polityka “no-bailout” dla dotkniętych kryzysem stanów, która została wprowadzona dekady temu, “międzysystemowe transfery bogactwa” wniosły w system “coś specjalnego”, czego brakuje strefie euro.

Nierówności mają to do siebie, że rosną i trzeba się nimi zająć odpowiednio wcześnie. Po pewnym czasie jest już za późno na wdrożenie systemu, który przenosi bogactwo z najbogatszych do najbardziej potrzebujących regionów gospodarki, ponieważ niektórzy ludzie czują się oszukani, a inni mają do nich pretensje.

– Im większy jest problem zadłużenia i nierówności, tym więcej osób i instytucji cierpi, gdy stają się ofiarami niewypłacalności. Grecja upadła i nadal ponosi tego konsekwencje, podczas gdy znacznie większe kraje, takie jak Włochy i Hiszpania, stoją na krawędzi. W ciągu ostatnich kilku lat pytanie o sposób wyjścia z unii walutowej strefy euro i z euro stało się ważną kwestią gospodarczą. Niepewność i strach przed kosztami zniechęcają przywódców politycznych do podejmowania ryzykownych i zdecydowanych kroków w kierunku wyjścia, ale jeśli jeden lub więcej dużych krajów ucieknie spod ochrony euro lub strefy euro, waluta może się szybko rozpaść – dodaje Wilds.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje datawalk | alior kurs | notowania dow jones | kryptowaluty | budimex notowania | notowania asseco | lotos kurs |

Król dolar i brak alternat na rynku walutowym?

Jak wspomniano wcześniej , inne główne waluty fiat stanowią marną alternatywę dla dolara. Główną przyczyną problemów strefy euro jest rosnąca nierówność wśród jej członków. Sytuację pogarsza brak systemowej ochrony bankowej, który sprawia, że pieniądze i bogactwo uciekają ze słabszych krajów i ich upadających banków.

Te problemy uwiarygodniają możliwość, że euro jest na najlepszej drodze do pogorszenia koniunktury. Można argumentować, że powodem, dla którego kurs euro radzi sobie ostatnio tak dobrze, jest fakt, że inwestorzy sprzedają dolary i kupują euro, aby nabyć aktywa w UE, ponieważ ceny w USA są wysokie. Kupowanie “tanich aktywów” w UE nie oznacza, że Ameryka gwałtownie się rozpada, ani że UE nagle rozwiązała któryś ze swoich licznych problemów lecz jedynie to, że amerykańskie aktywa są znacznie przewartościowane.

Dolar posiada dominującą pozycję jako waluty rezerwowej

Japonia stoi przed zupełnie innym problemem, a jej dług narodowy jest ciężarem dla banków centralnych, które emitują obie waluty. Dług Japonii jest ogromny, a kraj ten stoi w obliczu kryzysu demograficznego, który zmusza go do utrzymywania populacji składającej się z obywateli w wieku o wiele zbyt wysokim by pracować.

– Jest to powód, by sądzić, że jen w pewnym momencie upadnie – a jeśli tak się stanie, jest bardzo prawdopodobne, że w naszych nowoczesnych czasach, w których bogactwo przeskakuje przez granice za naciśnięciem jednego przycisku, jego śmierć będzie szybka i gwałtowna. Przez dziesięciolecia Japonia czerpała ogromne korzyści ze wzrostu Chin, ale to może się skończyć – podsumowuje Wilds.

Nie wolno lekceważyć przewagi dolara jako światowej waluty rezerwowej ani wielkości długu pływającego po całym globie, który wynika z umów opartych na dolarze. Oznacza to, że ludzie i firmy muszą kupować dolary, aby uregulować długi. W efekcie to dolar ostatecznie może być zwycięzcą, a nie przegranym rynku walutowego.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here