Naga MarketsW minionym tygodniu pojawiły się kolejne dowody na istnienie presji inflacyjnej w najbliższym czasie w gospodarce światowej. W Chinach najszybszy od 26 lat wzrost cen producentów stanowił kolejny dowód na wpływ gwałtownego wzrostu cen surowców i wąskich gardeł w podaży na ceny towarów. Tak gwałtowny wzrost cen u kluczowego światowego producenta sugeruje, że w najbliższym czasie światowa presja inflacyjna prawdopodobnie nie osłabnie. Tymczasem październikowa inflacja CPI w USA odnotowała 30-letni rekord na poziomie 6,2% r/r, na czele z cenami energii, ale również pokazała oznaki, że wzrost inflacji staje się szeroki.

  • W poniedziałek na rynku walutowym dolar odsuwa się od 16-miesięcznych maksimów
  • Najsilniej traci do AUD oraz NZD, które rosną o 0,5%
  • Marcin Kiepas, analityk brokera Tickmill, w najnowszym odcinku programu Puls Rynków, dokładniej omawia aktualną sytuację na wykresach i w kalendarzu makroekonomicznymDzisiejsze dane koncentrują się na badaniu produkcji przemysłowej Empire/NY State. Oczekuje się, że po gwałtownym spadku w październiku główny wskaźnik w tym miesiącu nieznacznie wzrośnie, jednak badanie będzie obserwowane pod kątem wszelkich sygnałów świadczących o tym, że ostatnie pogorszenie terminów dostaw i niedobory materiałów ustępują.

Wczesnym rankiem we wtorek najnowszy raport z brytyjskiego rynku pracy będzie obserwowany pod kątem dodatkowych wskazówek dotyczących presji inflacyjnej. Dowody pozostają mieszane – rekordowy poziom nieobsadzonych wakatów pozornie sugeruje nadmierny popyt na pracowników, ale inne wskaźniki wskazują na dużą podaż potencjalnych kandydatów do pracy. Aktualizacja obejmuje głównie okres do września przed wygaśnięciem programu urlopów.

Oczekuje się dalszego wzrostu zatrudnienia (o 175 tys.) i spadku stopy bezrobocia do 4,4% z 4,5%. Niemniej jednak, dane HMRC payrolls, wraz z danymi ONS o wakatach i liczbie osób ubiegających się o pracę za październik dostarczą pewnych wskazówek odnośnie trendów na rynku pracy po zakończeniu programu urlopów.

W tym tygodniu najważniejszym wydarzeniem będzie wirtualne spotkanie przywódców USA i Chin, podczas gdy nastroje konsumentów słabną z powodu inflacji i powracających obaw związanych z pandemią. Uwaga będzie skupiona na tonie wirtualnego spotkania prezydenta USA Joe Bidena i prezydenta Chin Xi Jinpinga w poniedziałek, w poszukiwaniu wskazówek dotyczących poprawy stosunków handlowych i innych kluczowych kwestii.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here