Naga MarketsNFP z amerykańskiego rynku pracyEskalacja wojny handlowej w tym tygodniu i gorsze od oczekiwanych dane z przemysłu sprawiły, że kurs dolara silnie traci na początku grudnia. Piątkowa sesja przynosi ze sobą publikację raportu z amerykańskiego rynku pracy, a wraz z nim odczytu zmiany zatrudnienia, który jest pilnie śledzony przez rynki. Marek Rogalski z DM BOŚ odpowiada na pytanie jak dolar może reagować na najnowszą publikację NFP oraz jak zachowa się para walutowa EUR/USD.


Ekonomiści liczą na odbicie po słabym październiku. Konsensus na poziomie 180 tysięcy

Zeszłomiesięczny odczyt NFP na poziomie 128 tysięcy był najsłabszym od połowy roku, jednak zdecydowanie lepszym od prognozowanej wartości 90 tysięcy nowych etatów w amerykańskim sektorze pozarolniczym. Tym razem analitycy spodziewają się silniejszego odbicia o 180 tysięcy nowych miejsc pracy.

Opublikowane w środę wyniki „małego NFP” autorstwa ADP wskazują jednak, że odbicie wcale nie musi być tak oczywiste. „Z raportu ADP wynika, iż pomimo prognoz na poziomie 140 tys., w listopadzie br. amerykańska gospodarka stworzyła zaledwie 67 tysiące nowych miejsc pracy. Finalny odczyt okazał się więc znacząco gorszy i to nie jedynie od rynkowych prognoz, lecz również od ujemnie zrewidowanego ubiegło miesięcznego rezultatu (do 121 tys. z 125 tys. raportowanych przed miesiącem)” – informował w połowie tygodnia Arkadiusz Jóźwiak.

Kurs dolara w efekcie tracił w środę i wybijał ważną strefę wsparcia, co przełożyło się na kontynuację deprecjacji trwającą już od pięciu sesji z rzędu. W czwartek indeks amerykańskiej waluty spada na miesięczne minima i mocno traci do wybranych walorów G8.

Kurs euro do dolara (EUR/USD) walczy z poziomem 1,11 USD. Czy wreszcie go pokona?

Piątkowe NFP może nie być jedynym problemem dolara, na przyszłą środę zapowiedziano bowiem posiedzenie FOMC. Zdaniem Marka Rogalskiego ogólna słabość USD może więc utrzymać się do połowy przyszłego tygodnia, nie wybiegając jednak w przyszłość skupmy się na tym, co wykres pokazuje przed NFP.

„Dolar znalazł się w sytuacji, gdzie nie można wykluczyć jego dalszych spadków. Para walutowa EUR/USD próbuje pokonywać okrągły opór na wysokości 1,11 USD i słabsze od oczekiwanych wyniki NFP z całą pewnością to ułatwią. Po pokonaniu poziomu kolejny opór rysuje się na wysokości maksimów z przełomu października i listopada” – wyjaśnia Rogalski.

Kurs euro testuje nieudolnie 1,11 USD drugi dzień z rzędu
Kurs euro testuje nieudolnie 1,11 USD drugi dzień z rzędu


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here