Naga Markets



Banki centralne znajdą się w tym tygodniu w centrum uwagi. Oczekuje się, że prezydent USA Joe Biden ogłosi swoją decyzję w sprawie wyboru przewodniczącego Rady Rezerwy Federalnej (Fed), podczas gdy Bank Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ) ma podnieść stopy procentowe, zauważa Marcin Kiepas, główny analityk Tickmill.



Kto na fotel prezesa Fed?

Głównymi kandydatami na prezesa Fed są urzędujący Jerome Powell i Lael Brainard. Decyzja zapada w momencie, gdy urzędnicy Fed, w tym wiceprzewodniczący Richard Clarida, otwarcie debatują nad tym, czy przyspieszyć ograniczanie skupu obligacji w obliczu silnego wzrostu gospodarczego i gorących danych o inflacji.

Protokół z posiedzenia FOMC, który również ma się ukazać w tym tygodniu, powinien dodać więcej kolorów do szerokich poglądów Fed na temat presji inflacyjnej. Brainard jest uważana za bardziej gołębią niż Powell i jest faworytką postępowych Demokratów. Jeśli zostanie mianowana, może to doprowadzić do nieznacznie gołębiego przesunięcia oczekiwań wobec Fed, co może obniżyć krótkoterminowe rentowności w USA i ciążyć na rosnącym obecnie kursie dolara.

Oczekuje się, że RBNZ podniesie stopę kasową overnight na drugim z rzędu posiedzeniu. Niektórzy analitycy uważają, że podwyżka wyniesie 50 punktów bazowych do 1,0%, a rynek wycenia ją na około 40% szans. Rynek wycenia około 40% szans na taką podwyżkę.

Obserwowane będą również projekcje OCR banku, gdzie zakłada się zacieśnienie o prawie 200 pb do końca 2022 r. Wpływ na gospodarkę rosnącej liczby przypadków COVID w Europie i potencjalnie zwiększonej liczby zamknięć będzie prawdopodobnie ograniczał jastrzębie oczekiwania EBC przynajmniej w krótkim terminie. Rynki będą uważnie śledzić reakcje rządów, jeśli liczba przypadków będzie nadal rosła.



Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Conotoxia



Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here