Naga MarketsKurs dolara czeka na Fed. Czy FOMC i Jerome Powell zaskoczą rynki?Oficjele Rezerwy Federalnej, którzy w ostatnim czasie ogłosili luźniejszą strategię dotyczącą inflacji, czym wyraźnie osłabili dolara amerykańskiego, będą mieli okazję do przedstawienia szczegółów swojego planu podczas środowego posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku (FOMC), podczas którego zapadnie decyzja w sprawie stóp procentowych. Analitycy oczekują, że bank centralny USA może być gotowy utrzymać niskie stopy procentowe przez kilkadziesiąt kolejnych miesięcy, nawet do 2023 roku. Kurs dolara w oczekiwaniu na wieczorne podsumowanie posiedzenia (20:00) pozostaje wyraźnie przygaszony

  • 28 sierpnia Fed ogłosił swoją zmianę nastawienia do inflacji – w efekcie niskie stopy mogą zostać utrzymane nawet jeżeli dynamika wzrostu cen wyraźnie przestrzeli docelowy poziom 2 procent
  • W reakcji na te doniesienia kurs dolara testował 2-letnie minima i tracił do większości głównych walut
  • Środowa decyzja dot. stóp procentowych zostanie ogłoszona o 20:00, a posiedzenie podsumuje dodatkowo Jerome Powell podczas konferencji prasowej zaplanowanej na 20:30

FOMC utrzyma stopy na niezmienionym poziomie. Dzisiaj i przez kolejne lata?

Inwestorzy nie mają wątpliwości, że podczas środowego posiedzenia FOMC stopy procentowe w USA zostaną utrzymane w niezmiennym przedziale 0-0,25%, gdzie znajdują się od 15 marca, gdy zostały ścięte w celu ograniczenia negatywnego wpływu pandemii Covid-19 na gospodarkę. Dla Komitetu będzie to ostatnie posiedzenie przed zaplanowanymi na początek listopada wyborami prezydenckimi oraz dzień publikacji zaktualizowanych prognoz gospodarczych.

Stopa procentowa w USA. Źródło: FRED

Zmiany w oświadczeniu są już raczej wycenione przez rynek i aby doprowadzić do większej zmienności Fed musiałby zrobić więcej – np. zasugerować dalsze luzowanie. Oczywiście jeżeli chodzi o Fed powinniśmy pamiętać o stwierdzeniu „nigdy nie mów nigdy”, choć w tym wypadku wydaje się, że Fed pozostanie na wstrzymaniu. Można oczekiwać, że część amunicji Fed przetrzymuje na ewentualne niespodziewane spowolnienie – napisano w nocie analitycznej XTB.

Konsensus rynkowy zakłada, że oprócz braku ruchu na stopach i przedstawieniu poprawiających się projekcji dla kondycji gospodarki USA, Fed wyśle również sygnały sugerujące, że nie zamierza zmieniać stóp procentowych przez kolejne kilka lat.

Zakładamy, że bank wykona pierwsze kroki przejścia z polityki stabilizacji do polityki akomodacyjnej. Przybierze to najpewniej formę wyraźniejszych instrukcji wyprzedzających, mówiących między innymi o możliwości przestrzelani celu inflacyjnego (…) Jerome Powell powinien dokładniej odnieść się do zestawu narzędzi podczas konferencji prasowej i możliwe, że zapowie skorzystanie z dodatkowych form stymulacji monetarnej – komentowali analitycy Bank of America.

Plus500

Kurs dolara w dół, Wall Street z szansą na wzrosty?

Chociaż kurs dolara został już silnie przeceniony pod koniec sierpnia i na początku września, w związku z ogłoszonym w Jackson Hole zmodyfikowanym podejściem do polityki pieniężnej, to analitycy Goldman Sachs nie wykluczają możliwości dalszej deprecjacji popularnego greenbacka.

Jeżeli Jerome Powell przedstawi silne instrukcje wyprzedzające i jasno zasygnalizuje akomodacyjną politykę monetarną, przy jednocześnie słabszej poprawie wskaźników ekonomicznych, wtedy stabilny jak na razie dolar może kontynuować spadki w kierunku dwuletnich minimów z początku miesiąca. Powinno to w efekcie umocnić między innymi Wall Street, w tym indeks S&P 500, który zyskuje w momencie publikacji artykułu na rynku kontraktów terminowych 0,11% i porusza się tuż pod poziomem 3400 pkt.

Wieczorne zakończenie posiedzenia FED nie powinno jednak przynieść zaskakujących rozstrzygnięć. Powell najpewniej zaprezentuje stanowisko zbliżone do tego z Jackson Hole. Teoretycznie na rynku utrzymuje się niski poziom awersji do ryzyka, w praktyce widać, że brak jest inicjatywy do wygenerowania większych ruchów. W konsekwencji większość kluczowych aktywów konsoliduje. W przypadku PLN możemy postawić tezę, iż od końca lipca obserwujemy konsolidacje na zestawieniu z dolarem (blisko 3,7 PLN) – stwierdził Konrad Ryczko z DM BOŚ.

W środowe przedpołudnie dolar jest jedną z najsłabszych walut G8, tracąc najsilniej do NZD i AUD, ruchy są jednak mocno przytłumione, a zmienność do wymienionych walut wynosi mniej niż 0,3%. W tym samym czasie kurs USD/PLN zyskuje zaledwie 0,01% i porusza się nad poziomem 3,75 zł.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here