Naga Markets

Przed zakończeniem dwudniowego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed), kurs dolara znajduje się ciągle w pobliżu pięciotygodniowych minimów, a inwestorzy czekają na wyjaśnienie, jaką drogę bank centralny zechce obrać w obliczu globalnego zamieszania w sektorze bankowym. Najważniejszym wydarzeniem sesji będzie decyzja Fed w sprawie stóp procentowych, którą poznamy o 19:00.

Kurs dolara czeka na decyzję Fed na 5-tygodniowych dołkach
Jerome Powell, prezes Fed

Kurs dolara czeka na Fed. USD testuje 5-tygodniowe minima

Uwaga inwestorów skupia się na tym, czy Fed będzie trzymał się swojej jastrzębiej ścieżki w walce z inflacją, czy też wstrzyma podwyżki stóp procentowych, biorąc pod uwagę ostatnie kłopoty banków, które obejmowały bankructwa i próby ratowania w ostatniej chwili.Indeks dolara amerykańskiego, który mierzy siłę greenbacka w stosunku do sześciu konkurentów, znajduje się na poziomie 103,21, tuż powyżej pięciotygodniowego minimum 102,99 przetestowanego w poniedziałek.

Kurs dolara czeka na decyzję Fed na 5-tygodniowych dołkach
Dolar ma za sobą cztery sesje spadkowe z rzędu i test wybitego wsparcia jako nowego oporu. Źródło: Tradingview.com

Rynki przypisują obecnie około 15% szans na brak podwyżki stóp, przy około 85% szans na podwyżkę o 25 punktów bazowych, pokazało narzędzie CME FedWatch. Jeszcze miesiąc wcześniej rynek wyceniał 24% szans na podwyżkę o 50 punktów bazowych.

Nastroje inwestorów pozostają bardzo wrażliwie, przy czym obawy o perspektywy sektora bankowego zaczęły ustępować po ostrych wahaniach na rynku w ostatnich kilku tygodniach po głośnych upadłościach banków w USA na początku miesiąca i ratowaniu pożyczkodawcy Credit Suisse Group AG w weekend.

– Rynki najwyraźniej czują się bardziej komfortowo z myślą, że władze prawdopodobnie zrobiły wystarczająco dużo, aby zapobiec systemowemu kryzysowi bankowemu. To może być zbyt wczesna prognoza, ale akcja cenowa w ciągu ostatnich 48 godzin z pewnością sygnalizuje zmianę nastroju przez inwestorów – powiedział Rodrigo Catril, starszy analityk walutowy z National Australia Bank.

Więcej o prognozach FOMC znajdziesz w tym miejscu.

Kurs euro zyska na decyzji Fedu?

Posiedzenie Fed kończy się w środę wydaniem o 19:00 oświadczenia o polityce pieniężnej, po którym pół godziny później odbędzie się konferencja prasowa przewodniczącego Jerome Powella. Euro porusza się przy 1,0770 dol., czyli na ponad miesięcznych maksimach.

AVA Trade
Kurs dolara czeka na decyzję Fed na 5-tygodniowych dołkach
EUR/USD przesuwa się jak lustrzane odbicie indeksu DXY, gdyż europejska waluta stanowi jeden z głównych elementów benchmarku. Źródło: Tradingview.com

Catril powiedział, że Fed stoi przed trudnym wyborem, biorąc pod uwagę silny rynek pracy wraz z lutowymi danymi o inflacji, które były wyższe niż wielu obserwatorów rynku oczekiwało. Takie okoliczności byłyby zwykle wystarczające do realizacji podwyżki o 50 punktów bazowych, gdyby nie obawy o stabilność finansową, powiedział.

Christopher Wong, analityk walutowy w OCBC, twierdzi natomiast, że uwaga będzie się skupiać na tym, jak Fed przekaże swoje forward guidance (instrukcje wyprzedzające), w szczególności retorykę “the higher for longer”, czyli chęć utrzymania stóp na wyższych poziomach w dłużsyzm okresie.

– Idealnie byłoby, gdyby Fed zaprezentował podwyżkę o 25 punktów bazowych na tym posiedzeniu, stonował jastrzębie wskazówki i podkreślił, że decyzje polityczne na kolejnych posiedzeniach będą nadal zależne od danych. Ta lista życzeń powinna zepchnąć kus dolara nieznacznie w dół – powiedział Wong.


Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Środowe kursy walut: AUD i NZD rosną najmocniej

W momencie, gdy EUR/USD skupia się na wieczornej decyzji Fedu jen umacnia się o 0,1% do 132,35 za dolara, gdy funt szterling był ostatnio notowany na poziomie 1,2245 dol., wzrastając o 0,24% po danych o krajowym CPI

Najlepiej w środowy poranek radzą sobie jednak Antypody. AUD/USD rośnie o niemal 0,5% do poziomu 0,6698 dol., natomiast NZD/USD o 0,3% do 0,6211 dol. Na wykresach obu par walutowych nie dzieje się jednak zbyt wiele.

Z kolei dolar kanadyjski zyskuje niespełna 0,09% względem amerykańskiego kuzyna, po tym jak para walutowa USD/CAD przez chwilę testowała dwutygodniowe minima we wtorek na wysokości poziomu 1,3644. Lokalne wsparcie zdołało jednak obronić wykres przed dalszą deprecjacją.

Polski złoty w oczekiwaniu na Fed nie wykazuje natomiast większych zmian i jest kwotowany następująco: 4,6821 PLN za euro, 4,3471 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7076 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3126 PLN w relacji do funta szterlinga.

Co w kalendarzu makroekonomicznym oprócz Fed?

Tuż po godzinie 08:00 rynek poznał dane o brytyjskiej inflacji, która w lutym podbijała roczną dynamikę do 10,4% wobec 10,1% w styczniu oraz prognozowanego spowolnienia do 9,9%.

W trakcie środowej sesji główne dane rynkowe będą napływały do inwestorów dopiero w drugiej części dnia. O godzinie 13:30 będzie to raport z kanadyjskiego rynku nieruchomości, a o 15:30 informacje o zapasach ropy naftowej w USA. Niezaprzeczalnie najważniejszym wydarzeniem pozostaje jednak decyzja w sprawie stóp procentowych FOMC (19:00) oraz konferencja szefa Fedu (19:30).

Kurs dolara czeka na decyzję Fed na 5-tygodniowych dołkach
Źródło: Investing.com

– Już dzisiaj o 19:00 FOMC zdecyduje o poziomie stóp procentowych. Pół godziny później (19:30) odbędzie się konferencja prasowa Jerome’a Powella (szefa FOMC). Poza tym poznaliśmy już inflację konsumencką (6,2 proc.) z UK, oraz wskaźnik RPI (13,8 proc.). Oczekuje się dzisiaj także przemówień bankierów centralnych z EBC (Christiny Lagarde i Joahima Nagela) – komentowali analitycy TMS.

Partnerem artykułu jest broker Vantage Markets. Sprawdź jego ofertę i handluj akcjami, kryptowalutami oraz innymi instrumentami w formie CFD!Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
Poprzedni artykułAkcje GameStopu rosną po godzinach blisko 40%. Zysk netto wyniósł 48,2 mln USD
Następny artykułPCC Rokita [PCR], CD Projekt [CDR] – Gorące spółki dnia
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here