Naga MarketsKurs dolara czeka na dane o PKB, podobnie kurs euro. Kalendarz makroNa rynkach finansowych dominującym tematem pozostaje inflacja i jej wpływ na tempo ożywienia gospodarczego. W dniach, w których w kalendarzu wydarzeń ekonomicznych brakuje istotnych publikacji, rynek wycenia ryzyko rozpoczęcia procesu zacieśniania polityki pieniężnej przez banki centralne (w szczególności Fed).

  • W dużej mierze obecne, pozytywne nastroje inwestorów to efekt utrzymywania luźnego policy mix (połączenie polityki fiskalnej i monetarnej).
  • Coraz częściej w debacie ekonomicznej przebijają się jednak głosy, że banki centralne powinny rozpocząć dyskusję o zacieśnianiu polityki, gdyż połączenie dużych wydatków fiskalnych i niskich stóp procentowych może doprowadzić do niekontrolowanego wyskoku inflacji.
  • Rynek z uwagą będzie śledził publikacje makro, a także wypowiedzi przedstawicieli banków centralnych.
  • Wydarzenia tygodnia: publikacja dynamiki PKB i wartości zamówień na dobra trwałe z USA, decyzja ws. stóp procentowych w Nowej Zelandii, dynamika PKB z Niemiec.

Kurs dolara NZD czeka na posiedzenie RBNZ

W kontekście poczynań banków centralnych ciekawie rysuje się nachodzący tydzień na antypodach. W poniedziałek poznamy dane o sprzedaży detalicznej z Nowej Zelandii, a w środę RBNZ zakomunikuje swoją decyzję ws. poziomu stóp procentowych. Oczekuje się pozostawienia głównych parametrów polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie (główna stopa procentowa 0,25 proc.).

Te artykuły również Cię zainteresują
Wartość sprzedaży detalicznej ulegnie niewielkiemu pogorszeniu. W tym kontekście tempo zakupu aktywów przez RBNZ nie powinno ulec zmianie. Notowania NZD/USD poddane będą zatem wahaniom ze względu na nastroje rynkowe.

Kursy walut. Dolar i euro czekają na dane o PKB

W dużej mierze nastroje rynkowe zależeć będą od danych z USA, a w nich znajdzie się m.in. dynamika PKB, czy wartość zamówień na dobra trwałe. Oba odczyty zostaną opublikowane w czwartek. W kalendarzu znajdzie się również odczyt PCE Core oraz indeks koniunktury Uniwersytetu Michigan. (piątek).

Dane o PKB pokażą dalszą ekspansję gospodarki i powinny uciąć spekulację o wpływie inflacji na tempo ożywienia gospodarczego. Reakcja rynku pozostaje jednak niewiadomą, gdyż mogą przeważyć opinię, że odbudowa gospodarki przybliża termin normalizacji polityki pieniężnej. Fed spogląda jednak przede wszystkim na rynek pracy i jastrzębie wypowiedzi niektórych przedstawicieli nie zmieniają średnioterminowych perspektyw. Wszelkie umocnienia dolara będą moim zdaniem przedwczesną próbą dyskontowania zacieśnienia polityki monetarnej i zostaną relatywnie szybko wygaszone.

Wtorek będzie ważnym dniem dla euro. O 8:00 poznamy dane o dynamice PKB z Niemiec za 1Q21, a o 10:00 indeks koniunktury Ifo. Oczekuje się spadku dynamiki PKB w pierwszym kwartale, jednak dane należą do historycznych i są już uwzględnione w cenach. Ważniejsze będą wskaźniki koniunktury, które wraz z luzowaniem epidemicznych restrykcji pokażą poprawę. Dane z największej europejskiej gospodarki powinny wspierać euro, które i tak wykazuje się dużą siłą. W przypadku kursu EUR/USD kluczowe będzie złamanie 1,2250, które otworzyłoby drogę do przetestowania lokalnych szczytów z 1,2350.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazypgnig akcje | polenergia akcje | cena euro | wykres cen bitcoina | wp akcje | euro kurs | dax 30 index |Conotoxia

invest

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here