Naga MarketsKurs dolara czeka bolesny i silny spadek, uważa ekonomista Uniwersytetu YaleStephen Roach, pracownik Uniwersytetu Yale i były prezes Morgan Stanley Asia, ostrzega przed spadkami kursu dolara.

  • Amerykański ekspert prognozuje, że w najbliższych latach dolar straci swoją dominującą pozycje.
  • Działania chińskiego rządu mogą doprowadzić do większego zainteresowania juanem ze strony inwestorów.
  • Według ekonomisty słaby dolar będzie niekorzystny dla amerykańskiego eksportu w perspektywie długoterminowej.

Kurs dolara: dominacja amerykańskiej waluty pod znakiem zapytania

Wybitny ekonomista twierdzi, że era amerykańskiej waluty może się skończyć i prognozuje wkrótce 35% spadek amerykańskiej waluty wobec głównych rywali, powołując się na wzrost deficytu i malejące oszczędności.

Roach powiedział w poniedziałek podczas programu CNBC „Trading Nation”, że wzrost znaczenia Chin i rozdzielenie Stanów Zjednoczonych od ich partnerów handlowych otwiera drogę do gwałtownego osłabienia amerykańskiej waluty w ciągu najbliższych kilku lat, co prawdopodobnie położy kres jej dominacji jako światowej waluty rezerwowej.

Dolar spadnie bardzo, bardzo ostro – powiedział Roach.

Wykładowca odniósł się do sytuacji dolara także w zeszłym tygodniu.

Kończy się era „kolosalnego uprzywilejowania” dolara amerykańskiego jako głównej waluty rezerwowej świata. – napisał w zeszłym tygodniu w Bloombergu.

Zobacz również: Kurs funta szterlinga testuje 4,95 PLN. Para GBP/PLN na istotnym wsparciu cenowym

W artykule tym ekonomista stwierdził, że gospodarka amerykańska jest “przeciążona” skutkami pandemii COVID-19 i zasugerował, że recesja, która ogarnęła Stany Zjednoczone w lutym, tylko pogłębi kłopoty dolara.

Reszta świata ma poważne wątpliwości co do niegdyś powszechnie przyjmowanego poglądu o wyjątkowości amerykańskiej waluty. – twierdzi ekspert.

Sprawdź ofertę istniejącego od 2009 roku brokera CFD i Forex, regulowanego przez CySEC i FCA. Uzyskaj dostęp do atrakcyjnych spreadów i ponad 180 instrumentów

Kurs EUR/USD wzrósł o 2,04% w ciągu ostatnich 3 miesięcy

W jego ocenie chińska waluta, juan, może zyskać coraz większą popularność wśród inwestorów, ponieważ Pekin przechodzi przez fazę reform strukturalnych, które mogą zmienić gospodarkę skupioną na produkcji na taką, która bardziej koncentruje się na usługach i taką, która charakteryzuje się większym wzrostem kreowanym przez konsumentów.

Roach twierdzi, że choć słabszy dolar, czasem faworyzowany przez prezydenta Donalda Trumpa, byłby korzystny dla amerykańskiego eksportu w perspektywie krótkoterminowej, to w dłuższej perspektywie okazałby się bardziej problematyczny.

Wykres przedstawiający zmiany kursów par GBP/USD i EUR/USD w ciągu ostatnich 3 miesięcy, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here