Naga MarketsDolar w najbliższym czasie powinien umocnić się względem euroNiepewność związana z szeregiem czynników makro takich jak m.in. czas trwania lockdownów, ryzyko polityczne w strefie euro czy ograniczenia dotyczące podróżowania powinna przyczynić się do zwiększenia popytu na tradycyjnie bezpieczne waluty, tym samym podbijając kurs dolara amerykańskiego, twierdzą analitycy Rothko Research.

  • Fed był znacznie bardziej agresywny niż reszta świata w zwiększaniu swojego bilansu
  • Okresy rosnącej niepewności wiążą się z umocnieniem dolara
  • Euro może ucierpieć pod wpływem napięć politycznych i ograniczeń w turystyce

Kurs dolara ma silniejsze podstawy do wzrostu względem strefy euro

Dane historyczne pokazują, że dolar wykazuje silną sezonowość w styczniu. Poniższy wykres przedstawia sezonowość indeksu dolara w ciągu ostatnich 50 lat. Podczas, gdy grudzień wydaje się być negatywnym miesiącem, styczeń jest statystycznie najlepszy – indeks osiągał średnio prawie 1 procent średniego zwrotu, począwszy od stycznia 1971 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jednym z głównych czynników napędzających dolara amerykańskiego w 2020 roku była skrajna rozbieżność w różnicy aktywów bilansowych między Rezerwą Federalną (Fed) a resztą banków centralnych. Zwiększając niemal dwukrotnie wielkość swojego bilansu (z 3,8 bln USD do 7 bln USD), Fed był znacznie bardziej agresywny niż reszta świata, co doprowadziło do gwałtownej deprecjacji amerykańskiej waluty w ciągu ostatnich 9 miesięcy.

W tym roku sytuacja w zakresie różnic w bilansach banków centralnych będzie miała mniejsze znaczenie, a wzrost niepewności będzie powodował preferencje do bezpiecznych aktywów, takich jak dolar. Poniższy wykres pokazuje silną współzmienność między niepewnością a szerokim indeksem dolara amerykańskiego – okresy rosnącej niepewności generalnie wiązały się z umocnieniem USD.

Sytuacja, w której kampania szczepień przeciwko koronawirusowi w niektórych krajach strefy euro przebiega powoli (np. we Francji na 100 osób średnio tylko 2,1 osoby dostaje szczepionkę) oraz rosną napięcia polityczne pomiędzy poszczególnymi krajami (np. sytuacja związana z Brexitem), również pomaga amerykańskiej walucie. Podwyższone restrykcje dotyczące podróżowania zdecydowanie wpływają niekorzystnie na strefę euro oraz jej walutę.

Wiele europejskich gospodarek znacznie ucierpi pod wpływem panujących obostrzeń. Powyższa tabela pokazuje, że turystyka stanowi ponad 20% PKB na Cyprze i w Grecji oraz ponad 18% PKB w Portugalii. Innymi słowy, Europa nie funkcjonuje bez turystyki i dlatego rządy narażają się na duże ryzyko wzrostu niepokojów społecznych, jeśli ograniczenia będą utrzymywane zbyt długo.

W związku z tym, mimo że euro wydaje się być umiarkowanie lub niedowartościowane według szeregu wskaźników (powyższa tabela) istnieje jednak duża szansa, że kurs EUR/USD będzie handlowany niżej w nadchodzącym czasie.

Ponadto, słabość dolara w ubiegłym roku wynikała z gwałtownego spadku 2 letniej realnej stopy procentowej między USA a grupą gospodarczą G3. Poniższy wykres pokazuje, że różnica realnych stóp procentowych spadła z poziomu 1% w marcu 2020 roku do -0,5% w styczniu 2021 roku. W niedalekiej przyszłości sytuacja powinna dla amerykańskiej waluty powinna się polepszać.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: biomedlub | gielda forum | prognoza usd | wykresy bitcoin | kurs ropy |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here