Naga MarketsKurs dolara będzie tracił? USD z najmniejszą ilością długich pozycji od 9 latŚwiatowy rynek rządowych długów jest największy na świecie. W 2019 r. jego wielkość była szacowana na 105,9 bln USD, podczas gdy kapitalizacja światowego rynku akcji wynosiła 95,0 bln USD – według danych Sifma.org. Zatem zmiany cen obligacji mogą być istotne również dla innych rynków.

Dolar z najmniejszą ilością długich pozycji od 2011 r.

Co ostatnio wydarzyło się na rynku obligacji i jak może wpływać to np. na waluty i akcje? Otóż zdaje się, że wraz z informacją o wynalezieniu skutecznej szczepionki na COVID-19 inwestorzy zaprzestali gry pod dalsze obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, ale także i w innych częściach świata. W konsekwencji wydaje się, że hossa trwająca od wielu lat na tym rynku dobiegła końca. Inwestorzy, nie mając argumentów za dalszym handlem pod obniżki stóp procentowych, mogą pozbywać się obligacji, realizując zyski. To w konsekwencji tworzyć może ogromną podaż, którą z kolei wchłaniają banki centralne, dzięki swoim programom skupu aktywów, w tym rządowych obligacji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Tymczasem za pozyskane pieniądze z obligacji, po realizacji potencjalnych zysków, globalni inwestorzy w nadziei na ożywienie gospodarcze mogą kupować inne aktywa: akcje, surowce czy kryptowaluty. Możliwa realizacja zysków na największym rynku świata może wywołać ogromną hossę na pozostałych rynkach, a wszystko do czasu, gdy rentowności nie wzrosną na tyle, aby konkurować z ryzykownymi aktywami. Aktualnie oprocentowanie 10-letnich obligacji USA przekracza dopiero 1 proc., co przy oczekiwaniach inflacyjnych powyżej 2 proc. nadal może wskazywać na ujemne realne stopy procentowe.

Jeśli wzrost rentowności obligacji amerykańskich będzie wynikać z perspektyw dla wzrostu gospodarczego w USA, to może to także przyczynić się do wzrostu wartości dolara amerykańskiego. Jak wynika z danych CFTC i raportu COT, na kontraktach terminowych na indeks USD występuje najmniej pozycji długich netto od 2011 r. Oznacza to z kolei, że kontrakty terminowe mogą wskazywać na istotne wyprzedanie, co może z kolei sprzyjać korekcie.

W konsekwencji spadek cen obligacji w USA może z jednej strony prowadzić do przepływu kapitału na inne rynki, ale także wzrost ich oprocentowania może prowadzić do korekty na dolarze. Tym samym mogłoby to oznaczać zwrot w trendach, które wydają się obowiązywać od marca, na parach walutowych z USD.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here