Naga MarketsKurs dolara będzie spadał w 2021 roku zdaniem UBS, Goldman Sachs oraz Morgan StanleyKurs dolara rozpoczął 2021 rok spadkiem do nowych 33-miesięcznych minimów. Indeks dolara od szczytu z kwietnia 2020 roku opadł już o ponad 11%, a szereg instytucji spodziewa się kontynuacji spadków. Przyjrzyjmy się jak perspektywy notowań amerykańskiej waluty postrzegają wybrane globalne instytucje finansowe.

Dolar będzie deprecjonował w 2021 roku, twierdzi szereg instytucji

Goldman Sachs, amerykański lider bankowości inwestycyjnej, spodziewa się dalszej kontynuacji trendu deprecjacyjnego dolara.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Dolar wygląda na znacznie przewartościowanego, a amerykański rynek akcyjny jest wykupiony przez inwestorów. Wysokie wyceny, ujemne realny stopy procentowe i odbudowa gospodarcza powinny zaważyć na amerykańskiej walucie. – stwierdzili eksperci FX z Goldman Sachs.

– W średnim terminie spodziewamy się, że rynki akcyjne w Europie skorzystają z globalnej zwyżki cen akcji a kurs EUR przyczyny się do deprecjacji dolara na szerokim rynku. – dodali.

Kurs dolara będzie spadał w 2021 roku zdaniem UBS, Goldman Sachs oraz Morgan Stanley
Notowania indeksu dolara. Źródło: tradingview.com

Podobnego zdania są przedstawiciele innego ze znanych amerykańskich banków inwestycyjnych, Morgan Stanley.

– Wyższe wskaźniki wzrostu gospodarczego i dostępność szczepionek na COVID-19 spowodują osłabienie dolara o około 4% do końca 2021 roku. NOK, SEK, NZD, AUD oraz EURO powinny skorzystać ze słabości USD i aprecjonować. – stwierdzili analitycy Morgan Stanley.

Zobacz również: Prognozy redakcji Comparic.pl na rok 2021 – Rynek walutowy!

Na konieczność dywersyfikacji zajętych pozycji w nadchodzącym roku wskazują także analitycy UBS także przewidujący słabość amerykańskiej waluty.

– Spodziewamy się, że dolar amerykański osłabnie w 2021 roku z uwagi na odbudowę globalnej gospodarki i zmniejszających się różnic stóp procentowych. Sądzimy, że inwestorzy powinni dywersyfikować pozycje walutowe na parach G10 oraz wybranych walutach rynków wschodzących oraz złocie – prognozują analitycy z UBS.

– Początkowa faza cyklu spadkowego dolara powinna dać przyzwoite zyski parom EUR, GBP, CAD, RUB oraz CNY – dodali przedstawiciele UBS.

Podobnego zdania są analitycy Societe Generale, którzy wskazują także na czynnik, który może zwielokrotnić zasięg deprecjacji dolara.

– Naszym bazowym scenariuszem jest stopniowo słabnący dolar amerykański, szczególnie przeciwko walutom rynków rozwiniętych. Agresywna polityka monetarna wprowadzana w celu ograniczenia rosnącej dochodowości powinna zwiększyć presję deprecjacyjną notowań dolara na szerokim rynku – stwierdzili analitycy Societe Generale.

Plus500

Szansę na początkową aprecjację dolara postrzegają natomiast eksperci z TD Securities.

– Dolar powinien zyskać na początku 2021 roku, z uwagi na negatywne doszacowania perspektyw globalnej odbudowy gospodarczej z uwagi na rozwój pandemii koronawirusa. Ryzykowne aktywa są wycenione w otoczeniu szczytowego optymizmu, co może zwiększyć krótkoterminowe ryzyka zwiększonych przepływów kapitału. Wciąż sądzimy, że długoterminowy trend dolara będzie trwał w odpowiedzi na wprowadzenie szczepień i powstanie społecznej odporności oraz ożywienie reflacyjnych tendencji – zauważyli analitycy TDS.

– Spodziewamy się, że dolar na szerokim rynku ponownie osłabnie w nadchodzącym roku, ale nie aż w takim tempie oraz sile jak w zeszłym roku. Trend na rynku FX w 2021 roku przeniesie się w kierunku aprecjacji par walutowych rynków rozwijających się. – dodali.

Polecamy nasze prognozy na 2021 rok:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here