Naga MarketsOstatni dni przebiegały na światowych rynkach finansowych niezwykle interesująco. Wszystko to za sprawą ubiegłotygodniowych wyborów prezydenckich, w których Joe Biden zyskał mandat do sprawowania urzędu 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych przez najbliższe cztery lata. Fakt ten przyczynił się do znaczącej deprecjacji dolara amerykańskiego, który zauważalnie osłabiał sie w stosunku do wszystkich pozostałych walut grupy G8.

  • Kurs dolara spadł w reakcji na wynik wyborów prezydenckich w USA
  • Indeks dolara osunął się w okolice technicznego wsparcia
  • Kurs dolara może spadać przez aby 2021 i 2022 rok

Indeks dolara w okolicy technicznego wsparcia

Spoglądając na notowania indeks dolara amerykańskiego (DXY), który śledzi siłę amerykańskiej waluty wobec koszyka wybranych walut (euro, jena japońskiego, funta szterlinga, dolara kanadyjskiego, korony szwedzkiej i franka szwajcarskiego) zauważymy, że jego wartość spadła na przestrzeni ostatnich dni o 2,3 proc. docierając w ten sposób w okolice technicznego wsparcia w wysokości 92,15. To właśnie tam, wczoraj pojawiła się większa reakcja popytowa.

Kurs dolara czeka dalsza deprecjacja 

Mimo wczorajszych wzrostów, stratedzy walutowi Scotibanku w dalszym ciagu pozostają średnio- i długoterminowymi niedźwiedziami dolarowymi i oczekują umiarkowanego, choć stałego spadku kursu dolara w 2021 roku a nawet 2022 roku.

Ich zdaniem istnieje przynajmniej kilka czynników determinujących potencjalną deprecjację amerykańskie waluty. Jednym z nich ma być niskie realne i nominalne oprocentowanie 10-letnich obligacji skarbowych USA, co zachęca inwestorów do odejścia od rynków amerykańskich na rzecz instrumentów oferujących wyższe stopy zwrotu z inwestycji.

Ponadto, oczekuje się względnie powolnego wzrostu gospodarczego w USA. Ekonomiści zakładają, że amerykańska gospodarka będzie rozwijać się w przyszłym roku w tempie 3,75 proc., podczas gdy gospodarki Kanady, strefy euro i Wielkiej Brytanii miałyby rosnąć o 5 proc.

Kolejnym czynnikiem może być także ewentualne zmniejszenie napięć w handlu między USA a Chinami, do czego przyczynić miałaby się prezydentura Joe Bidena. Mimo, że nikt nie spodziewa się natychmiastowego zniesienia taryf celnych wprowadzonych przez administrację Donalda Trumpa, to jednak wskazuje się, że gdyby do tego kiedyś doszło, mogłoby to zwiększyć presję na USD.

– Są to kwestie, które z większym prawdopodobieństwem będą ciążyły na dolarze amerykańskim w najbliższych miesiącach, a nie w najbliższych dniach czy tygodniach – wskazują stratedzy Scotibank dodając, że krótkoterminowe perspektywy dla dolara amerykańskiego są mniej wyraźne.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułMovie Games: Brave Lamb Studio planuje pozyskać do 1,3 mln zł na realizację gry Field Hospital
Następny artykułFunt “głównym beneficjentem” szczepionki na koronawirusa, uważa Deutsche Bank
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here