Naga MarketsKurs dolara będzie spadał? Raport COT wskazuje na wzrost krótkich pozycji USDTydzień zakończony we wtorek 22 września upłynął pod znakiem zwiększającej się niepewności, co doprowadziło indeks dolara do dwumiesięcznego maksimum, a raport The Commitments of Traders, publikowany przez Commodity Futures Trading Commission, pokazał zaskakujące zachowanie inwestorów, którzy zwiększali krótkie pozycje na dolarze.

  • Inwestorzy zwiększyli krókie pozycje na dolarze o 9%.
  • Najchętniej wybieranymi walutami do objęcia długiej pozycji były: euro, jen i frank szwajcarski.
  • ING przewiduje, że napięcia polityczne będą nadal podtrzymywać trend wzrostowy na DXY.

Niepewna sytuacja wspiera dolara

Trzeci tydzień września obfitował w niepokojące wydarzenia. Europa zmagała się z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19, a amerykański Kongres nie był w stanie wypracować porozumienia w sprawie nowego pakietu stymulującego. Wpływ na nastroje inwestorów miał również stały element amerykańskiej polityki w ostatnich latach – narastający konflikt z Chinami.

Sytuacja polityczna nie dawała żadnej perspektywy poprawy, ponieważ zbilżające się wybory doprowadzają do większego napięcia. W wyniku tych wydarzeń amerykański indeks S&P 500 spadł o 2,5%, a indeks dolara wspiął się na najwyższy poziom od dwóch miesięcy.

Zobacz również: Pierwsza debata prezydencka w USA i NFP: Dolar czeka na ważne dane

Inwestorzy zareagowali na tę sytuację zwiększając krótkie pozycje na dolarze o 9% do prawie 35 miliardów dolarów. Największą sprzedaż dolara odnotowano na EUR/USD, USD/JPY i USD/CHF.

Pozycje na dolarze w ciągu ostatnich lat, źródło: Saxo Bank
Plus500

Złe wieści dla spodziewających się osłabienia dolara

Takie zachowanie inwestorów sugeruje, że spodziewają się oni osłabienia wartości dolara, a jednocześnie umocnienia euro, jena i franka szwajcarskiego. Według prognoz ING, na spadki amerykańskiej waluty przyjdzie nam jeszcze poczekać, ponieważ jej wartość jest pod silnym wpływem sporów politycznych w USA, które wspierają jej wartość.

– Środa może być ważnym dniem dla dolara, ponieważ rynek ocenia, kto wygra pierwszą debatę prezydencką i co to oznacza dla polityki USA. Wobec niewielkich szans na to, że w najbliższym czasie ujrzymy nowy amerykański bodziec fiskalny (Demokraci i Republikanie pozostają daleko od siebie w poglądach na temat dodatkowego wsparcia) i obaw związanych z coraz szerszym stosowaniem ograniczeń w Europie w związku z COVID, trudno jeszcze dostrzec szybki powrót dolara do trendu spadkowego. Zamknięcie DXY ponad 94,75 powinno niepokoić niedźwiedzie na dolarze. – oceniają eksperci.

Wykres przedstawiający zmianę wartości indeksu dolara w ciągu 10 ostatnich dni, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here