Naga MarketsOpera House w Sydney, AustraliaBank Rezerw Australii (RBA) zdecydował się podczas majowego posiedzenia utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie (po raz trzydziesty z rzędu), w tym główną stopę kasową na 1,5%. W treści oświadczenia polityki pieniężnej nie doszło do zauważalnych zmian, a przedstawiciele instytucji nadal zwracają uwagę na kondycję rynku pracy, od której będą uzależnione przyszłe decyzje. Kurs dolara australijskiego reaguje jednak na najnowsze doniesienia wyraźnym umocnieniem.


Bank centralny zakłada wzrost PKB na poziomie 2,75% w tym i kolejnym roku

Bank Rezerw Australii nadal zauważa niewykorzystany potencjał lokalnej gospodarki, zwracając uwagę na spadek marcowej inflacji poniżej oczekiwań analityków. W celu osiągnięcia celów dynamiki cenowej niezbędne jest dalsze umacnianie się rynku pracy, od którego zależały będą również przyszłe decyzje w sprawie stóp procentowych. Inflacja powinna odbijać do 2% w przyszłym roku, a PKB utrzymywać się w okolicach 2,75%:

„Głównym scenariuszem jest wzrost australijskiej gospodarki o około 2,75% procent w 2019 i 2020 roku. Prognoza ta jest wspierana przez zwiększone inwestycje w infrastrukturę i wzrost aktywności w sektorze zasobów, częściowo w odpowiedzi na wzrost cen australijskiego eksportu. Główną niepewnością w kraju nadal pozostają perspektywy konsumpcji gospodarstw domowych, na którą wpływa przedłużający się okres niskiego wzrostu dochodów i spadające ceny mieszkań. Spodziewany jest pewien wzrost dochodu rozporządzalnego gospodarstw domowych, co powinno wesprzeć konsumpcję”poinformował RBA w oświadczeniu polityki pieniężnej.

australia stopy procentowe
Stopy procentowe w Australii nadal bez zmian. Źródło: Tradingeconomics.com

Treść oświadczenia nie uległa dużej zmianie w porównaniu z wcześniejszym posiedzeniem. RBA sugeruje jednak, że jest gotowa obcinać stopę procentową, jeżeli dane inflacyjne nadal będą zawodzić, a koniunktura gospodarcza wypadnie słabiej od założeń.

„Zarząd uznał, że na tym posiedzeniu należy utrzymać niezmienione stanowisko w sprawie polityki. Uznał przy tym, że w gospodarce nadal istnieją wolne zdolności produkcyjne i że prawdopodobnie konieczna będzie dalsza poprawa na rynku pracy, aby inflacja była zgodna z celem. Biorąc pod uwagę tę ocenę, Rada będzie zwracać baczną uwagę na rozwój sytuacji na rynku pracy podczas nadchodzących posiedzeń” – konkludował RBA.

RBA stwierdził również, że kurs dolara australijskiego (AUD) porusza się przy dolnym ograniczeniu swojego „wąskiego zakresu”, co przyczyniło się do odbicia waluty we wtorkowy poranek europejski.

Kurs dolara australijskiego powraca nad 0,70 USD

Chociaż posiedzenie RBA przynosi umocnienie AUD, to notowania australijskiej waluty nadal znajdują się w okolicach historycznych minimów. Zaledwie w poniedziałek AUD/USD testował najniższe poziomy od początku roku, a dzisiaj cena testuje od dołu minima z października roku ubiegłego. W związku z utrzymywaniem się pod istotną strefą oporu istnieje szansa, że presja podażowa na Aussie nadal będzie wysoka.

kurs dolara australijskiego 7 maja
Kurs dolara australijskiego do dolara amerykańskiego na wykresie dziennym

Kurs dolara australijskiego zdecydowanie lepiej radzi sobie wobec drugiej z walut Antypodów, dolara nowozelandzkiego. AUD/NZD powraca nad 200 EMA oraz 1,06, testując najwyższe poziomy od ponad tygodnia. Dzisiaj w nocy jednak kolejna decyzja monetarna, tym razem w wykonaniu RBNZ, więc na parze walutowej obserwowana powinna być silniejsza zmienność.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here