Konferencja Banku Szwajcarii nie wpłynęła szczególnie na rynki. Najważniejsze zmiany to bardziej kwestie organizacyjne niż ekonomiczne. Jednak nie wiadomo jeszcze jaki wpływ w przyszłości będą one miały na kredyty walutowe, dla których może się zmienić podstawa procentowania.

Decyzje Banku Narodowego Szwajcarii

Na ostatnim posiedzeniu oprócz standardowych, potwierdzanych od ponad 4 lat, zapewnień o gotowości do interwencji, pojawiła się nowość. Mowa o wprowadzeniu własnej stopy procentowej ustalonej na -0,75%. To do tej wartości bank centralny będzie się starał doprowadzać krótkoterminowe stopy rynkowe. Czy to istotna zmiana? Dotychczas był to przedział od -1,25% do -0,25%. Realnie LIBOR i tak utrzymywał się bardzo blisko wartości -0,75%. Zmiana była jednak konieczna, gdyż jak często ostatnio słyszymy przy różnych okazjach: wszystkiemu winny Brexit. Brytyjski nadzór zapewnia funkcjonowanie tego instrumentu (London Interbank Offered Rate) tylko do 2021, w rezultacie czego powstała własna wartość. Inwestorzy przyjęli tę zmianę jako dowód odpowiedzialności Banku Narodowego i jeszcze bardziej zwiększyli zaufanie do tej instytucji. W tej sprawie możemy dostrzec jeszcze jeden ważny element. W kredytach walutowych LIBOR jest podstawą oprocentowania, a skoro za dwa lata ma przestać istnieć, to jakiś wskaźnik będzie musiał zająć jego miejsce.


waultomat_logo_post Korzystna wymiana walut 24/7. Około 115 tys. transakcji miesięcznie. Odbierz swój rabat 50%.


Zapasy ropy dalej rosną

Popyt na czarne złoto ponownie został przeszacowany. Dobry dowodem na poparcie tej tezy jest wzrost zapasów pomimo ograniczeń produkcji. Analitycy spodziewali się, że rynek jest ustabilizowany, a okazało się, że w ciągu tygodnia zapasy w USA wzrosły o 2,2 miliona baryłek przy oczekiwanym spadku o 0,5 miliona. W rezultacie ropa na giełdzie w Londynie spadła wczoraj do 60 dolarów, a w USA do 51 USD. Pamiętajmy, że są to różne gatunki ropy, co nie zmienia faktu, że różnica pomiędzy kursami jest wyjątkowo wysoka. Wraz z cenami ropy spada również rosyjski rubel, jako waluta silnie powiązana z tym surowcem.

Australijski rynek pracy

W nocy poznaliśmy dane z Sydney. Z jednej strony bezrobocie nie spadło zgodnie z oczekiwaniami do 5,1%, a pozostało na poziomie 5,2%. Na dodatek ten wskaźnik wśród młodzieży wzrósł o 0,1%. Z drugiej liczba nowych miejsc pracy okazała się wyraźnie wyższa od oczekiwań. Analitycy spodziewali się 17,5 tysiąca, a otrzymali aż 42 tysiące. Oznacza to, że bezrobocie spada, aczkolwiek nie tak szybko, jak oczekiwano. Na reakcję rynków nie trzeba było długo czekać. Dolar australijski wyraźnie tracił, w szczytowym momencie jego kurs do USD spadał niemal o 0,5%.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here