Naga MarketsKurs dolara australijskiego niedowartościowany ponad 30% - Danske BankZdaniem analityków z Danske Bank, słabsze perspektywy globalnego wzrostu oraz zacieśnianie Rezerwy Federalnej prawdopodobnie będą wspierać dolara amerykańskiego. Według niedawno wydanego raportu analityków podmiotu jednak, dolar australijski jest niedowartościowany o ponad 30 procent a wartością godziwą byłby parytet względem dolara amerykańskiego. Bank przygląda się tradycyjnym szacunkom siły nabywczej, które próbują określić, gdzie powinny znajdować się kursy wymiany w oparciu o podstawy takie jak inflacja i warunki handlu.

  • Analitycy walutowi Danske Bank uważają, że dolar australijski jest mocno niedoszacowany
  • Według nich, wartością godziwą byłoby zrównanie się z dolarem amerykańskim
  • Oznacza to, że kurs dolara australijskiego musiałby wzrosnąć o 30 procent
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Dolar australijski znacząco niedowartościowany

Reserve Bank of Australia trzymał się swojego planu taperowania zakupów aktywów we wrześniu, ale program QE został również przedłużony do lutego 2022 roku. Podczas gdy ograniczenia nadal ciążą na aktywności gospodarczej, RBA spodziewa się, że pod koniec roku zobaczymy odbicie wraz z poprawą zasięgu szczepień, a wrześniowe PMI już wskazały na złagodzenie presji na gospodarkę. To powiedziawszy, wycena rynkowa RBA jest już bardzo agresywna – piszą analitycy w niedawnej nocie.Wcześniej jednak, analitycy walutowi banku Danske Bank uważali, że dolar australijski jest niedowartościowany o ponad 30 procent względem dolara amerykańskiego, co oznacza, że australijska waluta powinna zrównać się z dolarem amerykańskim (osiągnąć parytet). Analogicznie, w raporcie przedstawionym przez skandynawski bank analitycy wskazują, że dolar amerykański jest lekko przewartościowany, co jest wynikiem dalszego wspierania przez FED.

wykres Kurs dolara australijskiego AUDUSD D1 25.09.2021
Kurs dolara australijskiego AUDUSD D1 25.09.2021

Bank przygląda się tradycyjnym szacunkom siły nabywczej, które próbują określić, gdzie powinny znajdować się kursy wymiany w oparciu o podstawy takie jak inflacja i warunki handlu. Modele wykorzystywane przez analityków to m.in tak zwany model MEVA (Medium-Term Valuation).To ilościowe ramy łączące krótko- i długoterminową ekonomię walutową poprzez dostarczanie „kotwic wyceny” dla głównych par walutowych.

Zgodnie z modelem MEVA, waluta australijska jest znacząco niedowartościowana, ponieważ wartość godziwa byłaby na poziomie parytetu w stosunku do dolara amerykańskiego w porównaniu z obecną wartością 0,7200 USD. Jednym z kolejnych powodów, dla których dolar australijski pozostaje mocno w tyle są obawy o chińską gospodarkę powstrzymują siłę terms of trade wspierającą lokalną walutę. Mimo tak odległej granicy wartości godziwej walut, Danske nie spodziewa się w najbliższym czasie odreagowania na dolarze australijskim.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here