Naga MarketsDolar amerykański USDW najbliższych dniach inwestorzy będą analizować funkcje reakcji banków centralnych z Australii, Kanady i Szwecji. Będziemy w nich szukać wskazówek jak główne banki centralne mogą patrzeć na zagrożenia płynące z eskalacji wojen handlowych. W weekend weszły w życie cła na chińskie produkty i odwetowe taryfy na amerykańskie dobra.

W USA regionalne ankiety koniunktury sugerują, że póki co przedsiębiorcy nie rewidują w dół planów biznesowych w obliczu zaostrzenia wojen handlowych, co implikowałoby szanse na skromne odbicie w indeksie ISM (wt). Dodatkowo kondycja rynku wewnętrznego jest solidna, stanowi bufor dla całej gospodarki. Z drugiej strony Beżowa Księga Fed (śr) prawdopodobnie dostarczy dowodów niezadowolenia polityką handlową wśród rolników i importerów. Na koniec tygodnia uwagę przykuje raport z rynku pracy (pt). Dane o zatrudnieniu powinny wspierać trend, ale z perspektywy polityki Fed ważne będą płace – słaby odczyt osłabi opór jastrzębi wobec obniżek stóp procentowych.

W strefie euro rewizja wskaźników PMI będzie miała drugorzędne znaczenie. Rynek EUR jest myślami przy posiedzeniu EBC 12 września, po którym oczekuje się zapowiedzi szerokiego pakietu luzowania monetarnego. Te oczekiwania nie pozwolą, aby na EUR zbudowała się jakakolwiek presja wzrostowa.

Brexitowe niespodzianki

W Wielkiej Brytanii jakiekolwiek pozytywne niespodzianki w odczycie PMI z przemysłu (pon) będą się brać z nasilenia budowy zapasów na wypadek zerwania relacji handlowych z UE po brexicie i nie powinny być intepretowane jako sygnał poprawy. Polityka będzie głównym czynnikiem ryzyka. Po wakacyjnej przerwie posłowie wracają do obrad i mają czas tylko do 9 września, zanim prace parlamentu ponownie zostaną zawieszone. Jeśli w tym czasie opozycja zdąży zablokować dążenia rządu do przeprowadzenia bezumownego brexitu, będzie to pozytywne dla GBP.

W Szwecji Riksbank powinien utrzymać stopę repo bez zmian (czw), jednak po komunikacie spodziewamy się złagodzenia stanowiska oraz obniżenia ścieżki prognoz stopy procentowej. Zagrożenia dla globalnego ożywienia, słabsze dane krajowe i perspektywa luzowania EBC są wystarczającymi argumentami, by Riksbank przeszedł na ostrożną stronę. Porzucenie planów podwyżki stopy procentowej nie pomoże SEK.

Wzrostowe prognozy dla złotego

W Polsce po indeksie PMI dla przemysłu (pon) spodziewamy się skromnej poprawy do 47,9 (z 47,4) w ślad za ociepleniem nastrojów w Europie. Ogólnie dane pozostaje na bocznym torze w kontekście czynników mających wpływ na złotego. Słabość złotego wynika z kryzysu płynności i generalnego odchodzenia inwestorów od ryzykownych aktywów. Ryzyka związane z łagodzeniem polityki RPP i zagrożeniami dot. wyroku TSUE ws. kredytów frankowych są przeszacowane. Podtrzymujemy wzrostowe prognozy dla złotego.

Odczyty PMI z Chin (pon, śr) będą ważnym zbiorem danych o nastrojach wśród firm w obliczu podwyższenia ceł na eksport do USA. Nastawiony na wymianę zewnętrzną przemysł prawdopodobnie pokaże osłabienie, które nie będzie w stanie zrównoważyć skupionego na rynku krajowym sektora usługowego. Oprócz danych istotne będą implikacje dla polityki monetarnej (kontrola fixingu juana) i fiskalnej (działania wspierające). W efekcie złe dane mogą być dobre pod kątem reakcji władz.

Gołębie zaskoczenia

W Australii oczekujemy utrzymania stopy kasowej RBA na 1 proc. (wt), jednak komunikat do decyzji może być ważną wskazówką, w którą stronę chce podążać bank. Ostatnie komentarze przedstawicieli RBA sugerują, że rozważane są niekonwencjonalne narzędzia polityki, co otwiera drogę dla gołębich zaskoczeń. Wśród danych, PKB za II kw. (śr) będzie na pierwszym planie. Słabszy od prognoz wynik będzie wzmacniał oczekiwania na obniżkę stopy procentowej w październiku.

Wielki tydzień w Kanadzie z decyzją banku centralnego (śr) i raportem z rynku pracy (pt). Opublikowany dziś silny odczyt PKB za II kw. potwierdza stabilną postawę gospodarki wewnętrznej. Razem z inflacją bliską celu oraz niską ekspozycją Kanady na wojny handlowe Bank Kanady ma argumenty, by wbrew generalnej tendencji nie dokonywać gołębiego zwrotu w polityce i utrzymać stopę procentową bez zmian. Rynek dyskontuje cięcia do końca roku, więc neutralne stanowisko BoC będzie na tym tle pozytywne dla CAD. W temacie raportu z rynku pracy, lipcowe dane były silnie rozczarowujące i sierpień powinien przynieść częściowe równanie do średniej.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here