Naga Markets

Kurs dolara australijskiego (AUD/USD) znalazł się blisko 0,7100 po komunikacie RBADolar australijski, uznawany za tzw. walutę surowcową, wydaje się odrabiać straty. Mogą się do tego przyczyniać działania banku centralnego, a także podwyżki cen ropy.

Kurs dolara australijskiego umocnił się względem dolara amerykańskiego

Na ostatnim posiedzeniu w 2021 r. Bank Rezerw Australii utrzymał (już 13. miesiąc z rzędu) stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 0,1 proc. Był to ruch zgodny z oczekiwaniami rynku. Przedstawiciele Banku uzasadnili, że inflacja wprawdzie wzrosła, ale pozostaje niska w kategoriach bazowych. Decydenci zauważyli, że przy skromnym wzroście płac presja inflacyjna jest mniejsza niż w wielu innych krajach.Rada Banku powtórzyła, że nie podniesie stopy pieniężnej dopóty, dopóki rzeczywista inflacja w Australii nie znajdzie się trwale w przedziale docelowym 2-3 proc. Rynek pracy ma być też na tyle mocny, aby wygenerować istotnie wyższy niż obecnie wzrost płac, a to prawdopodobnie zajmie trochę czasu, stąd Rada Banku jest uzbrojona w cierpliwość.

Bank Rezerw Australii będzie kontynuować skup obligacji rządowych w tempie 4 mld AUD tygodniowo do lutego, kiedy to dokona przeglądu operacji. Bank nie spodziewa się, by omikron utrudniał ożywienie gospodarcze Australii.

Dolar australijski zdaje się zyskiwać na wartości od dwóch dni. W tym tygodniu kurs AUD/USD najpierw spadł do najniższego poziomu od ponad roku, testując poziom 0,7000. Po komunikacie Banku kurs AUD/USD otarł się jednak już o okolice 0,7100, co wydaje się największym wzrostem od końca października.

Omikron nie taki groźny, ropa w górę

Rosną także ceny ropy naftowej. Kontrakty terminowe na ropę WTI wspięły się we wtorek o ponad 2 proc., do poziomu powyżej 71 USD za baryłkę, przedłużając blisko 5-procentowe odbicie w trakcie poprzedniej sesji, gdy zmniejszyły się obawy dotyczące wariantu omikron koronawirusa oraz jego wpływu na globalny wzrost gospodarczy i popyt na paliwa. Arabia Saudyjska podniosła w niedzielę miesięczne ceny ropy w Azji i w USA.

Wcześniej ceny surowca mogły spadać z powodu niepewności związanej z nową odmianą koronawirusa i jej implikacjami gospodarczymi, ale także w reakcji na zapowiedź uwolnienia strategicznych rezerw surowca przez kraje będące głównymi konsumentami ropy.

Przedstawiciel resortu zdrowia RPA, która była jednym z pierwszych ognisk omikrona, poinformował w weekend, że przypadki zakażenia nową mutacją koronawirusa wykazały jedynie łagodne objawy. Anthony Fauci, główny urzędnik ds. chorób zakaźnych USA, powiedział z kolei, że wstępne dane dotyczące nowego wariantu nie wydają się alarmujące.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pkn orlen forum | kruk akcje opinie | kurs celon | benefit gpw | wykres bitcoin | notowania livechat | xtb giełda |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here