Naga MarketsKurs dolara australijskiego (AUD/USD) w górę o 22% od marcaRyzykowne waluty, w tym kurs dolara australijskiego, rosły w stosunku do dolara w poniedziałek, gdy inwestorzy starali się grać na pozytywnych sygnałach z Chin w związku z odbudową gospodarki po pandemii koronawirusa. Ocenę sytuacji komplikowały także napięcia na linii Pekin-Waszyngton oraz niepewna sytuacja wewnętrzna w Stanach Zjednoczonych.

  • AUD/USD jest wyżej o 22% niż po spadkach w marcu.
  • Australijska waluta osiągnęła nowe maksima względem jena i kanadyjskiego dolara.
  • Na wzrost AUD wpływ miało wiele czynników, m.in. wzrost cen żelaza, czy niepogarszanie się relacji Chin i USA

Kurs dolara AUD wybija się jeszcze wyżej

Australijski dolar poszybował w górę o 1% względem dolara amerykańskiego do nowego 3-miesięcznego szczytu na 0,6742 dol. Oceaniczna waluta okazała się ponadprzeciętnie zyskiwać w porównaniu z innymi parami. AUD wzrósł także względem jena japońskiego wspinając się na 3-miesięczne maksima oraz aż na 10-miesięczne szczyty względem kanadyjskiego dolara.

Te artykuły również Cię zainteresują
W parze AUD/USD, australijski dolar wzrósł aż o 22% od dołku wywołanego pandemią Covid-19. Waluta dynamicznie odbudowywała swoją wartość przez marzec i kwiecień oraz stabilnie kontynuowała trend wzrostowy w maju.

Australijski dolar rośnie w siłę, AUD/USD aż o 22% w górę od dołka w marcu
Notowania AUD/USD. Źródło: tradingview.com

Australia już wydobywa się z lockdownu, kolejne restrykcje są znoszone, a australijski gubernator generalny Philip Lowe stwierdził, że spowolnienie gospodarcze wywołane pandemią będzie mniejsze niż oczekiwano. Pozytywne nastroje wywołane obserwacją tych kwestii zapewne mają wpływ na wzrost australijskiej waluty.

– Na FX ruchy kursów napędzać będzie przede wszystkim to, jak państwa znoszą lockdown i jak wracają do normalności. Oczywistym przykładem jest australijski dolar. – stwierdziła Shafali Sachdev, dyrektor FX for Asia w BNP Paribas Wealth Management w Singapurze.

Na wzrosty AUD bez wątpienia miał także wpływ znaczny wzrost cen rudy żelaza – głównego surowca eksportowego Australii – które osiągnęły rekordowe poziomy w poniedziałek.

– Jesteśmy dość optymistyczni co do kursu australijskiego dolara – powiedział analityk Commonwealth Bank of Australia, Joe Capurso.

Relacje chińsko-amerykańskie korzystne dla kursu AUD

Wzrostowi australijskie waluty sprzyja uspokojenie sytuacji zarówno w Chinach, jak i w relacjach między Ameryką a Państwem Środka. A te zdają się przynajmniej nie pogarszać. Mimo, że na piątkowej konferencji prasowej prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump odniósł się do wewnętrznej sytuacji politycznej w Chinach dotyczącej restrykcji prawnych w Hong Kongu, to nie zapowiedział nowych ceł i kontynuacji wojny handlowej.

Zobacz również: Kurs dolara (USD/PLN) spada poniżej 4 złote. Kurs euro stabilny

Inwestorzy i analitycy oceniają, że zmniejszyło to ryzyko krótkoterminowego ryzyka związanego z nasileniem wojny handlowej między Chinami a USA. Co więcej, pozytywne nastroje buduje także spojrzenie na wskaźnik Caixin PMI dla chińskiego przemysłu.

Amerykańscy traderzy martwią się natomiast rosnącymi problemami wewnątrz Stanów Zjednoczonych. Brutalne protesty i zamieszki zdominowały amerykańskie miasta także ostatniej nocy. Nastroje w USA są jednak nadal optymistyczne, mimo trudnej sytuacji politycznej.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here