Naga MarketsKurs dolara australijskiego (AUD/USD) najwyżej od stycznia po posiedzeniu RBATrzeba uczciwie przyznać, że wtorkowa decyzja Banku Rezerw Australii (RBA) w sprawie stóp procentowych, nie miała większego wpływu na notowania dolara australijskiego. AUD zyskiwał jednak bardzo silnie w poniedziałek, rosnąc o niemal 2%, i testując w parze z dolarem amerykańskim najwyższe poziomy od końca stycznia. W efekcie popularny Aussie od marcowych minimów odbija o niemal 24%.

  • RBA podczas wtorkowego posiedzenia polityki pieniężnej utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie 0,25%
  • Instytucja chce zachować dostosowawcze podejście do swojej polityki tak długo jak będzie to niezbędne
  • AUD/USD we wtorek próbuje pogłębiać kilkumiesięczne maksima i rysuje szczyt dzienny na wysokości 0,6813 USD

RBA nie zmienia polityki, AUD korzysta na rajdzie ryzykownych aktywów

Australijski Bank Centralny w tym roku obniżał stopy procentowe już dwukrotnie: 4 marca (jako jeden z pierwszych reagując na pandemię Covid-19) oraz 20 marca. Łącznie stopy procentowe spadły i tak z rekordowo niskiego już poziomu 0,75% do 0,25%:

Te artykuły również Cię zainteresują
Stopy procentowe w Australii. Źródło: RBA

Jeżeli chodzi o wtorkowe posiedzenie, to instytucja w swoim oświadczeniu nie zawarła żadnych informacji, których rynek nie słyszał już wcześniej. Aktualizacją jest jedynie gołębie stwierdzenie, że akomodacyjne podejście do polityki pieniężnej zostanie utrzymane tak długo jak będzie to potrzebne, zdaniem analityków nie niesie to jednak ze sobą dużej różnicy dla rynków.

RBA dokłada wszelkich starań, aby wspierać miejsca pracy, dochody i przedsiębiorstwa, a także aby upewnić się, że Australia jest dobrze przygotowana do ożywienia gospodarczego. Jej działania polegają na utrzymaniu kosztów finansowania na niskim poziomie i wspieraniu podaży kredytów dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. To akomodacyjne podejście zostanie utrzymane tak długo, jak będzie to konieczne. Rada nie podniesie docelowego poziomu stopy pieniężnej, dopóki nie zostaną poczynione postępy w kierunku pełnego zatrudnienia napisano w oświadczeniu RBA.

Kurs dolara australijskiego nadal mocny po decyzji banku centralnego

Niemal dwuprocentowe umocnienie AUD, które miało miejsce w trakcie poniedziałkowej sesji jest głównie efektem wzmożonego apetytu inwestorów na wyższe stopy zwrotu oraz powrotem popytu na waluty ryzykowne. Dzięki temu silniej na początku nowego tygodnia i miesiąca rosły również NZD, CAD, czy NOK.

– RBA zgodnie z oczekiwaniami pozostawił stopę kasową, jak i cel dla rentowności 3-letnich obligacji na niezmienionym poziomie 0,25 proc. W oświadczeniu RBA zasugerował umiarkowanie optymistyczny pogląd na gospodarkę, zauważając, że „głębokość spowolnienia będzie mniejsza niż wcześniej oczekiwano”, co jest w dużej mierze zgodne z poglądem zasugerowanym przez prezesa Philipa Lowe’a w zeszłym tygodniu. Jednocześnie Bank wspomniał również, że perspektywy są nadal bardzo niepewne i w razie potrzeby bank zwiększy zakupy obligacji, aby osiągnąć cel krzywej dochodowości – komentował we wtorkowy poranek Konrad Białas.

Na Forex wzrosty napędza również to jak państwa znoszą lockdown, a australijska gospodarka rozpoczęła wychodzenie z zamrożenia. Jednocześnie Lowe jest zdania, że spowolnienie gospodarcze, które wywołała pandemia będzie mniejsze niż początkowo zakładano.

Kurs dolara australijskiego, AUD/USD D1. Źródło: Tradingview.com

W efekcie, para walutowa AUD/USD od marcowych dołków odbija już łącznie o niemal 24%, a zdaniem analityków oprócz samego rajdu ryzyka na FX duże znaczenie dla waluty Antypodów miał również znaczny skok wycen rudy żelaza, która jest podstawowym surowcem eksportowym Australii. Korzystnie na AUD wpływają również napięte relacje pomiędzy USA i Państwem Środka.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here